Şehirler Sürdürülebilirlik İçin Kısa Süreli Daire Kiralamalarını Etkin Bir Şekilde Yasaklıyor

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Kısa Süreli Kiralama Kayıt Yasası olarak da bilinen New York Yerel Yasası 18, 5 Eylül'de yürürlüğe girerek kısa süreli daire kiralamalarının kentte işleyiş şeklini değiştirdi. Yeni yerel mevzuat bundan böyle şehirdeki kısa dönemli kiralık ev sahiplerinin lisans almak için Office of Special Enforcement'a (OSE) kaydolması gerektiğini ve kiralamalara yalnızca ev sahibinin o yerde yaşaması ve misafirin kaldığı süre boyunca orada bulunması halinde izin verileceğini belirledi. Misafir sayısı da sadece iki kişiyle ve süre de 30 günle sınırlandırılmış. Mevzuat Airbnb gibi platformlara açık bir yasak getirmiyor ancak katı düzenlemeler bu hizmetin faaliyetlerine devam etmesini neredeyse imkansız hale getiriyor.

Yerel yasa birçok ev sahibinin güvenlik gerekliliklerini karşılamayan birimleri kiraladığı bir piyasayı düzenlemek amacıyla kabul edildi. Airbnb ve Vrbo gibi apartman paylaşım platformları da yerel sakinler ve şehir yetkilileri tarafından bölgede gürültü, çöp ve tehlike yarattıkları, fiyatları yükselttikleri ve şehirdeki konut sıkıntısına olumsuz katkıda bulundukları gerekçesiyle eleştiriliyor.

Şehirler Sürdürülebilirlik İçin Kısa Süreli Daire Kiralamalarını Etkin Bir Şekilde Yasaklıyor

Şehirdeki önceki yasalar, insanların ev sahibi olmadan 30 günden daha kısa bir süre için kiralamalarını engellemeye çalışıyordu ancak ev sahiplerinin şehre kayıt yaptırmasını gerektirmediği için yasaların uygulanması zordu. Bir dizi mahkeme itirazından sonra kabul edilen yeni düzenlemeler, şehir yetkililerine kayıt yaptırmayı ve suçlular için para cezaları öngörüyor. Sonuç olarak geçen ay 15.000'in üzerinde olduğu tahmin edilen Airbnb kayıtlarının sayısının büyük ölçüde azalması bekleniyor. Airbnb Küresel Politika Direktörü Theo Yedinsky, "Şehir New York'u ziyaret ettiklerinde artık daha az konaklama seçeneğine sahip olacak milyonlarca potansiyel ziyaretçiye açık bir mesaj gönderiyor: hoş karşılanmıyorsunuz." uyarısında bulunuyor. Bazıları da turizm ekonomisi ve buna bel bağlayan çok sayıda küçük işletme üzerindeki etkisi konusunda endişelerini dile getirdi.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki diğer bazı şehirler de kısa dönemli kiralamaları sınırlandırmak için farklı yaklaşımlar deniyor. Wired'a göre Dallas şehri, artan ziyaretçi sayısıyla birlikte gelen aksaklıklardan kaçınmak için belirli bölgelerde kısa dönemli kiralamaları sınırlandırdı. Kanada'da Quebec eyaleti ve Memphis, ev sahiplerinin benzer lisanslar almasını şart koşuyor. San Francisco, Paris ve Amsterdam gibi şehirler yıllık gece sayısını sırasıyla 90, 120 ve 30 gün ile sınırlıyor. Berlin 2016 yılında Airbnb'ye tam bir yasak getirdi ancak şehrin meclisi iki yıl sonra yasayı iptal etmeye karar verirken, tatil amaçlı kiralamalara ilişkin bazı sert koşulları da sürdürdü.

Avrupa'da diğer popüler şehirler de turist kalabalığını ve bunun yerel nüfus, kentsel gelişim ve kentsel alanları çevreleyen doğal ekosistemler üzerindeki olumsuz etkilerini sınırlamak amacıyla düzenlemeler getirmeye başlıyor. Venedik şehre giren ziyaretçi sayısını yönetmek için bir zaman dilimi sistemi ve giriş ücreti uygulamayı planlarken, Amsterdam yolcu gemilerinin girişini yasaklamayı planladığını duyurdu; Fransa ise diğer cazibe merkezlerini teşvik etmek ve Paris ve Mont-Saint-Michel gibi en çok ziyaret edilen yerlerin üzerindeki baskıyı azaltmak için ülke çapında bir kampanya başlattı. Geçtiğimiz yaz İspanya yakıt tüketimini ve yaşam maliyetini azaltmak amacıyla banliyö ve bölgesel trenler için ücretsiz sezonluk biletler sunarak daha temiz ulaşımı teşvik etti.

Şehirler Sürdürülebilirlik İçin Kısa Süreli Daire Kiralamalarını Etkin Bir Şekilde Yasaklıyor

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)