“Şehrini Vicdanla Tamamla” Temasıyla GYODER'in 'Umut Çizgisi' Belgeseli Yayında

Umut Çizgisi

GYODER, 6 Şubat'taki Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında bölgede gerçekleştirdiği çalışmaları üyeleri ile birlikte gönüllü olarak yapan bir belgesel olan 'Umut Çizgisi'ni tanıttı. Bu belgesel, 12 Kasım'da A Haber, ATV, CNN Türk ve NTV kanallarında izleyiciyle buluşacak.

Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği (GYODER), Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgeye yardım için ilk seferber olan sivil toplum kuruluşlarından biriydi. Depremlerin etkilediği 11 ilin halkının yaşadığı zorlukları unutmamak ve bölgedeki çabaları anlatmak amacıyla çekilen 'Umut Çizgisi' belgeseli, GYODER üyelerinin bölgede gönüllü olarak yürüttüğü 100 bin konutun mimari projelerinin ve master planlarının tasarlanma sürecini detaylı bir şekilde sunuyor.

Belgesel, doğayla mücadele, yetersiz denetim, konut inşaatında hatalı malzeme kullanımı ve ardı ardına gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin neden olduğu 6 Şubat'ta yaşanan trajediyi ele alıyor. Bu depremler, Anadolu'da 110 bin metrekarelik bir alanı etkileyerek tarihin en ölümcül felaketlerinden birine neden oldu. 32 atom bombasına eş değer büyüklükte olan depremlerde 50 binden fazla kişi hayatını kaybetti ve 1.5 milyon kişi evsiz kaldı. Bölgede 680 bin konutun yeniden inşa edilmesi gerekiyordu ve GYODER, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Diyarbakır, Osmaniye ve Adana'da yapılacak konutlar için hemen harekete geçti.

GYODER önderliğinde 40 tasarım ofisinden mimar, kent tasarımcısı, peyzaj tasarımcısı, aydınlatma uzmanı ve mühendis gibi farklı uzmanlıklara sahip 1000 kişilik bir ekip, bölgenin yaralarını sarmak için bir araya geldi. 680 bin konuttan 100 binin tasarımları, GYODER öncülüğündeki bu ekip tarafından gönüllü olarak, sadece 3 ay gibi kısa bir sürede gerçekleştirildi.

Bu çalışmalar, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile koordineli olarak yürütüldü ve dünya genelinde eşi benzeri görülmemiş bir kamu, STK ve özel sektör iş birliği ve dayanışması örneği oluşturdu.

"Umut Çizgisi" belgeselinin ön gösterimi, 25-26 Ekim tarihlerinde "Şehrini Vicdanla Tamamla" mottosuyla İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen GYODER 18. Gayrimenkul Zirvesi'nde yapıldı. Belgesel, aynı zamanda 12 Kasım Pazar günü sabah 10:00'da A Haber, ATV, CNN Türk ve NTV'de izleyiciyle buluşacak. Ayrıca, belgesel eş zamanlı olarak GYODER’in YouTube hesabından da izlenebilecek.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)