Shirley Ryan Yetenek Laboratuvarı

Shirley Ryan AbilityLab (eski adıyla Chicago Rehabilitation Institute), travmatik beyin ve omurilik yaralanmasından inme, ampütasyon ve kansere kadar en şiddetli, karmaşık koşullara sahip yetişkinler ve çocuklar için en iyi rehabilitasyon merkezidir.

1,2 milyon metrekarelik tesis Gensler ile ortaklaşa olarak tasarlanıyor. Bunun yanında bu tesis, Clive Wilkinson Architects ve EGG Office ile birlikte klinisyenlerin, bilim adamlarının, yenilikçilerin ve teknoloji uzmanlarının birlikte çalıştığı ilk "çeviri" araştırma hastanesi olarak tanımlanıyor. Bu çevirici yaklaşım, hastaların en parlak beyinlere, en son araştırmalara ve iyileşme için en iyi fırsata 7/24 erişimi olduğu anlamına geliyor.

Yetenek Laboratuvarı

Tasarımcılar, sağlık sektöründe bir yenilikçi olarak, sağlık ve araştırma ortamlarının tasarımından ve programlanmasından ve tüm dönüşümsel planlama konseptlerinden sorumluydu.

Abilitylab'ın Temel Özellikleri

Beş yetenek laboratuvarının her biri; Think + Speak Lab, Legs + Walking Lab, Arms + Hands Lab, Strength + Endurance Lab ve Pediatric Lab, klinisyenler ve araştırmacılarla hem aktif hem de görünür "ön aşama" hasta çalışması sağlar. Burada analiz ve planlama için özel, baş aşağı "arka sahne" alanı bulunur.

Hastane Tasarımı

Yenilikçi bir "ıslak" laboratuvar, araştırmacıların yalnızca hücresel düzeyde çözülebilecek hastalıkları, durumları ve yaralanmaları incelemesine olanak tanır. Bilim adamları, klinik ekipler ve hastalarla birlikte bulundukları için keşiflerin sayısını ve hızını artırabilirler.

Hastane Tasarımı Örnekleri

Tasarım öğeleri, hastaların tedavisinde ve iyileşmesinde hayati bir rol oynar. Örneğin kavisli duvarlar, özellikle fiziksel engelliler ve hareketlilik için tekerlekli sandalye kullananlar için daha doğal ve “sürtünmesiz” harekete izin verir.

Rehabilitasyon Merkezi Örnekleri

10. kattaki Sky Lobby, hoş terapi bahçeleri ile karşılama merkezi ve ortak alandır. Zeminin dikey hacmi, zemini saran şeffaf perde duvara doğru hareket ederken yükselen, gün ışığını ve geniş görüş alanını en üst düzeye çıkaran konik bir tavan düzlemi ile vurgulanır.

Rehabilitasyon Merkezi İç Tasarımı

Alanın düşünceli tasarımı, Shirley Ryan AbilityLab'ın markasını desteklemek için cesur, motive edici iç grafikler ve yön bulma ile birleşiyor.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi

Tüm yollar yetenek laboratuvarlarının işbirlikçi alanına odaklandığından, renk bir kreşendoya tırmanıyor. Her laboratuvar kendi uzmanlık alanı ve grafikleriyle tanımlanır. Bunun yanı sıra bu lavoratuvarşar ölçüm ve metrikler için fırsatlar yaratmak üzere entegre edilir. Bu tasarım “terapi her yerde gerçekleşir ve ilerleme her şeyde ölçülür” ifadesini pekiştirir.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Tasarımı

Ortalama 24 gün kalış süresi ile yataklı hasta odaları, tuvaletlere görsel erişim sağlamak, kişisel hatıralar için alanlar ve hareket ve ilerlemeyi teşvik etmek için şehrin panoramik manzarasını sağlamak için tasarlandı.

Shirley Ryan Abilitylab

Hem sokak seviyesinde hem de üst alanlardaki geniş peyzaj ve yeşil alan, bahçelere erişim sağlıyor. Binanın tepesinde yeşil bir çatı sistemi var. Bu özellikler, iyileştirici bir ortamı teşvik eder ve çatıdaki ısının emilmesi ve yağmur suyunun şehir kanalizasyonlarına girmesini engellemek gibi pratik faydalar sağlar.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)