EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Siemens Isı Pay Ölçerler İle Yüzde 25’e Varan Tasarruf Elde Etmek Mümkün!

Dünyada enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 40'ının binalara ait olduğu düşünüldüğünde binalarda yapılacak tüm enerji tasarrufu uygulamaları büyük önem taşıyor. Enerji verimliliği uygulamaları sadece dünyayı daha fazla korumakla, kaynakların tüketimini azaltmakla kalmıyor, aynı zamanda kullanıcıların ödedikleri faturaların da düşmesini sağlıyor.

Türkiye’de 2007 yılında yürürlüğe giren Enerji Verimliliği Kanunu ile birlikte önemi daha fazla anlaşılan ısı pay ölçer cihazlar; termostatik vanalar ile birlikte ve doğru kullanıldığında yüksek miktarda tasarruf elde edilmesinin yolunu açıyor. Sistem, kullanıcıların her ay ödedikleri doğal gaz faturalarını ciddi oranda düşürüyor. Araştırmalardan elde edilen sonuçlar, bu sistemin ne kadar yüksek bir faydaya sahip olduğunu da gözler önüne seriyor.


Isı Pay Ölçer cihazlar, merkezi kazanlı sistemlerde kullanılıyor ve tüketilen enerji miktarının ölçülmesini sağlıyor. Radyatörlere takılan ısı pay ölçer cihazlar, daire sakininin ne kadar enerji tükettiğini ölçüyor. Termostatik vanalar ise, her şeyden önce kolayca oda içi sıcaklık değerlerinin ayarlanmasını yani konforu sağlıyor. Konforun yanı sıra evde olunmadığı zamanlarda veya kullanılmayan odalarda, istenilen sıcaklığı değiştirerek yüksek bedelli faturaların, daha kullanım aşamasında düşürülmesini sağlıyor. Bu sayede elde edilen tasarruf oranları yüzde 25 gibi ciddi oranlara ulaşabiliyor.

Sistemin faydası, Türkiye’de yapılan farklı araştırmalarda da kendini gösteriyor. Örneğin T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan bir araştırmaya göre, merkezi ısıtmalı binalarda herkesin yaktığı kadar ödemesine dayanan sistemle yüzde 27 tasarruf elde edildi. Aynı araştırma, Bursa’da elde edilen tasarruf oranını yılda ortalama 545 TL olarak açıklarken, bu değer; Eskişehir’de 486, Kocaeli’nde 470, Ankara’da 357, İstanbul’da ise 323 TL oldu.

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın açıklaması; Ankara, İstanbul, Bursa, Eskişehir ve Kocaeli gibi yüksek nüfuslu kentlerde, yetkilendirilmiş ölçüm şirketlerinin hizmet verdiği 361 farklı binayı kapsıyor. Bu alanda sahip olduğu birikimle en yüksek oranda tasarruf için uygun cihaz ve çözümleri sunan Siemens’in tasarruf oranlarına etkisi, iş ortakları aracılığıyla sunduğu bu hizmette de kendini gösteriyor. Bina teknolojileri alanında dünyanın en uzun binalarından biri olan Taipei 101 dahil olmak üzere Türkiye’de ve dünyanın dört bir yanında binlerce projeye imza atan Siemens, bu alandaki uzmanlığını evlerde daha yüksek enerji tasarrufu için de kullanıyor.

Siemens’in iş ortakları aracılığıyla sunduğu Isı Pay Ölçer ve Termostatik Vana ürün aileleri, birlikte kullanıldıklarında yüksek tasarruf oranlarının kapısını açıyor. Son derece kolay kullanıma sahip olan Isı Pay Ölçer cihazlar tüketilen enerji miktarının ölçümünün sağlarken, termostatik vanalar ise istenilen odanın istenilen sıcaklık aralığında tutulmasına imkân veriyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)