Sıfır Yerçekimli Gökdelen

Suudi Arabistan hükümeti, NEOM projesi kapsamında 170 kilometre uzunluğundaki gökdelenin görsellerini yayınladı. Veliaht Prens Muhammed bin Salman tarafından duyurulan The Line, Kızıldeniz kıyılarını kuzeybatı Suudi Arabistan'ın dağlarına ve yukarı vadilerine bağlayan yeniden tasarlanmış bir kentsel gelişmedir. 200 metre genişliğindeki kompakt yapı, sosyal ve ekonomik bir deneyi temsil ediyor. Şehir, arabalar ve yollar gibi karbon yoğun altyapıların ortadan kaldırılması yoluyla sıfır karbon olmayı hedefliyor ve endüstrilerinin operasyonları da dahil olmak üzere %100 yenilenebilir enerji ile çalışmayı planlıyor.

Görseller, aralarında açık bir alan çevreleyen iki paralel duvar benzeri yapıyı ortaya koyuyor. Dış cephede Line, benzersiz karakterini ve planlamacılarına göre doğal manzaraya daha incelikli bir ekleme sağlayan aynalı bir cepheyle kaplanıyor. İç mekân ise binaları, halka açık park alanlarını, yaya alanlarını, okulları, evleri ve iş yerlerini barındıracak şekilde inşa ediliyor. Konsept, yaratıcıları tarafından “Sıfır Yerçekimi Şehircilik” olarak tanımlanmaktadır. Deniz seviyesinden 500 metre yükselen bu yapı, dünyanın en yüksek 12. gökdeleni ve açık ara en uzunu olacaktır.

NEOM Projesi ve Arabistan

Dünya şehirlerimizin karşı karşıya olduğu yaşanabilirlik ve çevresel krizleri görmezden gelemeyiz.  NEOM bu sorunları ele almak için yeni ve yaratıcı çözümler sunmanın ön saflarında yer alıyor. NEOM, yukarı doğru inşa etme fikrini gerçeğe dönüştürmek için mimarlık, mühendislik ve inşaat alanlarındaki en parlak zekalardan oluşan bir ekibe liderlik ediyor.

Hattın sadece 34 kilometrekarelik bir alanda 9 milyon kişiyi ağırlaması planlanıyor. Ayak izini azaltma seçeneği, destekleyici altyapıyı da azaltıyor. Konut, perakende ve eğlence alanları için fonksiyonel birimler, sakinlerin gerekli tüm olanaklara yürüyerek erişebilmeleri için beş dakikalık şehir ilkesine göre düzenleniyor. Ek olarak, 20 dakika içinde uçtan uca geçişi sağlamak için yüksek hızlı bir demiryolu mega yapının uzunluğunu çalıştırıyor.

“NEOM, dünyanın her yerinden tüm insanların yaratıcı ve yenilikçi yollarla dünyaya damgasını vurabilecekleri bir yer olacak.”- Majesteleri Muhammed bin Salman

Girişim ilk olarak geçen yıl, yeniden tasarlanmış bir üretim şehri olan Oxagon'u içeren Neom projesinin bir parçası olarak duyuruldu; Bir dağ turizmi destinasyonu olan Trojena ve Neom'un iki ana yan kuruluşu. Bu projeler, Suudi Arabistan'ın petrole dayalı bir ekonomiden bilgiye dayalı bir ekonomiye geçiş planı olan Vizyon 2030'un bir parçasıdır.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)