Şişecam'dan 114 Milyon Dolar'lık Cam Hattı Yatırımı

Şişecam, Türkiye, İtalya ve Bulgaristan'da toplam kapasitesi 20 milyon metrekareye yaklaşan üç yeni kaplamalı cam hattı için toplam 114 milyon dolarlık yatırım yapacak.

Cam ve kimyasallar sektörlerinin global bir oyuncusu olan Şişecam, Türkiye, İtalya ve Bulgaristan'da toplam kapasitesi 20 milyon metrekareye yaklaşan üç yeni kaplamalı cam hattı yatırımını duyurdu. Bu yatırım planı, Şişecam'ın Tarsus'ta inşaatı devam eden düz cam tesisi ile Kuzey İtalya ve Bulgaristan'daki düz cam tesislerini içermektedir. Şişecam, bu yatırımlarla düz cam sektöründe artan kaplamalı cam talebini karşılamayı, operasyonel verimliliği artırmayı ve üretim portföyünü genişleterek rekabet gücünü korumayı hedefliyor.

Şişecam'ın 2025 yılında faaliyete geçmesi planlanan bu yatırımlar kapsamında Tarsus'ta inşa edilen düz cam üretim tesisine yıllık 7 milyon metrekare kapasiteli bir kaplamalı cam hattı yatırımı yapılacak. Ayrıca, Kuzey İtalya'daki düz cam tesisine yıllık 6,5 milyon metrekare kapasiteli ve Bulgaristan'daki düz cam tesisine yıllık 6 milyon metrekare kapasiteli birer kaplamalı cam hattı yatırımı gerçekleştirilecek. Şişecam, bu üç yeni hat için toplam 114 milyon dolarlık bir yatırım yapacak. Yeni kaplamalı hatların devreye girmesiyle Şişecam'ın dünya genelindeki cam kaplama hatları sayısı yediye çıkacak. Bu yatırımların sonucunda, Şişecam'ın mevcut ortalama ürün karışımıyla 22 milyon metrekare olan kaplamalı cam kapasitesi yaklaşık iki kat artarak 42 milyon metrekareye ulaşmayı hedefliyor.

Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kırman

Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kırman, yeni yatırım kararı hakkında, "Her akılcı yatırım kararı, Şişecam'a yeni güç ve yetenekler kazandırıyor. Bu yatırım kararı, kaplamalı cam üretim kapasitemizi neredeyse ikiye katlayacak. Türkiye'deki lider konumumuzu sağlamlaştırırken, global pazarda daha geniş bir müşteri ağına ulaşmamızı kolaylaştıracak." dedi. Bu yatırımlar ayrıca Şişecam'ın operasyonel süreç verimliliğini artırmasına ve ürün portföyünü geliştirmesine katkı sağlayacak.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)