SUNVIA ile Hem Doğa Hem de Şirketler Kazançlı Çıkıyor

Günümüzde herkes özel olmak, seçtiği ürün sadece kendisi için tasarlanmış gibi hissetmek istiyor. Herkes aslında konfor alanları için seçtiği ürünlerde kendine has bir dokunuş yakalama peşinde.

İklimlendirme sektörünün öncü firmalarından Form Şirketler Grubu’nun imalat ayağını oluşturan Form Endüstri Tesisleri San. A.Ş. tarafından üretilen SUNVIA, Türkiye’de üretimi gerçekleştirilen ilk yerli gün ışığı aydınlatma sistemi olarak ön plana çıkıyor. 

İnşaat aşamasında ya da mevcut bir yapıya entegre edilebilen ve düşük maliyetleri ve bakım gerektirmeden ömür boyu kullanıma uygun dayanıklı yapısı sayesinde Sunvia bugün hastaneler, sanayi tesisleri, üniversiteler, lojistik depoları, fabrikalar, okullar, spor salonları ve idari binalar gibi birçok kapalı mekanın doğal gün ışığından faydalanması ve enerji verimliliği sağlaması açısından büyük önem taşıyor. Akrilik kubbe, reflektör ve difüzör gibi üç ana parçadan oluşan Sunvia, güneşten aldığı ışığı akrilik kubbesi aracılığıyla reflektif kanala iletiyor ve yüksek yansıtma özelliğine sahip reflektif kanal gün ışığını difüzöre yönlendiriyor. Difüzör de gelen ışığı homojen şekilde dağıtarak mekanın aydınlatılmasını sağlıyor. 

Sıfır enerji ile doğal aydınlatma sağlayan Sunvia, yapay aydınlatmalardan kaynaklı doğaya salınan karbon miktarını azaltan doğa dostu bir sistem. Sunvia’nın; 250, 350, 550 ve 900 mm çaplarında 4 modeli bulunuyor. SV-550 modeli, 400 W eşdeğer güce sahip olup, 30-35 m2 alanı aydınlatabiliyor. 1 adet SV-550 modeli, günde 8 saat, yılda 320 gün aydınlatma yaparak yaklaşık 800 kg CO2 emisyonunu engelleyebiliyor. Örneğin; 1000 m² kapalı alanda aydınlatma yapan bir sanayi tesisinin m² başına düşen aydınlatma gücü yaklaşık 10 Watt kabul edilirse, 1000 m² için toplam 10.000 Watt (10kW) aydınlatma gücü ortaya çıkıyor. Bu tesisin, Sunvia Gün Işığı Aydınlatma Sistemleri sayesinde doğal olarak aydınlatılması sayesinde yapay aydınlatmaların günde 8 saat kapalı kalması sağlanıyor. Dolayısıyla günde toplam 80 kW/saat, ayda 2400 kW/saat, yılda 28.800 kW/saat aydınlatmalardan tasarruf ediliyor. Bununla birlikte elektrik enerjisi üretiminde kullanılan fosil yakıtların neden olduğu CO₂ salımı da, enerji tüketiminin azalmasıyla doğru orantılı olarak azalıyor. Enerji tasarrufu, daha az elektrik üretimi ve daha az fosil yakıt kullanımı anlamına geliyor. Yukarıda verilen örnekte bulunan 28.800 kW.h enerji tasarrufu ile doğaya yıllık ortalama 17.942 kg CO₂ salımı önleniyor. Yapay ışık kullanılmasıyla ortaya çıkan ve Sunvia sistemi ile engellenen bu karbon miktarı, doğaya yaklaşık 28 adet kızılçam ağacı kazandırılmasına denk geliyor. Sunvia’nın ticari kuruluşlardan başlayıp insan sağlığına kadar olan faydaları ise saymakla bitmiyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)