Sürdürülebilir Cephe Projesi Tamamlandı


Gebze Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Türkeri ve Yüksek Mimar Gönül Karademir Türkeri, ekonomik ve sürdürülebilir cephe sistemi uygulamasını tamamladı.

Sanayi yapılarını beton ve demir yığını görünümden uzaklaştıran sürdürülebilir yeni bir cephe sistemi projesi Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Mimarlık Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Türkeri ve Yüksek Mimar Gönül Karademir tarafından yapıldı. Geliştirilen cephe sisteminde iyi kullanılmış paletler koruyucu bir tabaka ile koruma altına alınarak çelik konstrüksiyon üzerine bina cephesine monte ediliyor ve bina cephesi palet iç yüzeylerine kullanıcının isteğine bağlı olarak yerleştirilen saksılar sayesinde bir biyo duvar özelliğine de sahip oluyor. Ekonomik ve çevreci bir cephe amaçlanan sistem daha çok sanayi tesisleri için tasarlandı.

Teşvik edecek

GTÜ Mimarlık Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Türkeri sanayi yapıları için yeni bir cephe sistemi olarak öne sürdüğü proje için, “Çevre ve şehir estetiğini olumsuz yönde etkileyebilecek büyüklükte inşa edilen sanayi tesislerinin ve özellikle depo yapılarının geri dönüşümlü ahşap paletlerle örtülmesini öneren proje gerektiğinde sökülüp takılabilir geçici bir cephe imgesi önermeyi hedeflemektedir.

Proje kapsamında iç mekân ve dış görünümde yeni bir kullanım olanağı sunulmaktadır. Sanayi tesislerinin sadece kompozit panellerle kaplanması yerine, yeni bir katman önerisi olarak geliştirilen bu cephe sistemi sayesinde naif bir ahşap yapı görünümü sağlanmaktadır.

Bununla birlikte çelik konstrüksiyona eklemlenerek cephe yüzeyini saran bu yeni doku, iç mekânda güneş kırıcı rolü de üstlenmektedir. Kullanılmış ahşap paletlerin sürme esaslı koruyucu bir yağ tabakasıyla güçlendirildiği bu uygulama, aynı zamanda palet içlerine gömülen saksılar aracılığıyla yeşil bir cephe görünümüne de olanak sağlayabilmektedir.” dedi. Yalova’daki bir soğuk hava deposunun dış yüzeyinde uygulanan ve iyi bir sonuç alınan projenin, ekonomik ve çevreci bir çözüm olarak diğer sanayi tesislerini de teşvik edeceği öngörülüyor.

Kaynak:hedefgazetesi


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)