Sürdürülebilir Mimari: İnsanların ve Bitkilerin Beraber Yaşadığı Bir Ev

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Bir yerin belirli bir görünümü vardır. New England'da sömürge mimarisi bol miktarda bulunurken güneybatı haciendas ve sıva işlerinde çalkalanıyor. Vietnam Hanoi'de boru şeklinde evler vardır. Bu ev ise kağıt kıvrımlarını andıran bir tasarıma sahiptir. Esnek geçişlere sahip bu ev farklı seviyelerde odalar sunuyor. Tasarım boyunca canlı yeşillikler dokunarak doğanın güzelliğini içeriye taşıyor.Bu arada dev duvar panelleri güneş radyasyonunun etkisini azaltır ve dış dünyadan gelen duman, kir ve gürültüyü en aza indiriyor. Sürdürülebilir mimari projeler için geleceğe öncü oluyor. 

Zemin kattaki bir avlu, mikro iklimi düzenlemeye yardımcı oluyor. Bir çatı penceresi, oturma odasını ve mutfağı ortadaki küçük bir bahçeye bağlıyor. Tasarım boyunca alanı iki seviyede aydınlatan irili ufaklı çatı pencereleri var. Sürdürülebilir mimari yapı doğayla iç içedir.

Bu bina sürdürülebilir mimari projeye örnektir. Ek olarak evin merkezinde ana atriyum bulunuyor. Banyolar, koridorlar ve merdivenler doğal ışık ve havalandırma alıyor. Merdivenlerin yukarısında çocukları bekleyen bir oyun bahçesi var. Tasarım tuğla, beton ve doğal malzemeler kullanılarak oluşturulmuş. Ahşap, taş ve ağaçlar binayı çevreler ve genel güzelliğe katkıda bulunuyor. Sürdürülebilir mimari malzemeleriyle kalıcığını sağlıyor. Sürdürülebilir mimari ne demek kısmen yapı örnek teşkil ediyor.

Sürdürülebilir mimari malzemeler başarılı şekilde uygulanmış. X11 Design Studio, yenilikçi ve çekici tasarımların arkasındadır. Bu güzel ev, genişleyen bir şehirle çevrilidir. Ancak içinde güzel bir bahçe vahası vardır. Bu alanlar yaşam ve bitkiler içindir. Gerçekten de bu ev insanlarla doğa arasında güzel bir bağlantıyı temsil ediyor. Sürdürülülebilir mimari tasarımlar gittikçe revaçtadır. Yeşil bitkiler ayrıca doğal hava temizleme ve daha iyi oksijen kalitesi sağlayarak daha sağlıklı bir yaşam ortamı yaratıyor. Sürdürülebilir mimarı yapı tasarımı enerji tasarrufunu mümkün derece sağlıyor.

Ayrıca ana ve ikincil yatak odaları, oturma odası, mutfak, herkes için ortak alan, çamaşır odası, bahçe, sunak odası, antre ve avlu alanı dahildir. Hepsi bitkiler, ışık ve doğal malzemelerle dolu çok fazla alan mevcuttur. Hepsi de insan ve doğanın nasıl bir arada uyum içinde var olabileceğinin ve olması gerektiğinin güzel örnekleridir. Doğada sürdürülebilir yapı çevreyle uyum sağlayacak şekilde inşa edilmiş.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)