Sürdürülebilir Tasarlanmış Ormancılık Şirketi Genel Merkezi

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Çek Cumhuriyeti'nin Liberec şehrinde bulunan mimarlık stüdyosu Mjölk architekti, sürdürülebilir ormancılık şirketi Kloboucká lesní için yeni bir genel merkez tasarladı. Çek Cumhuriyeti'nin küçük bir kasabası olan Brumov-Bylnice'deki bina, sürdürülebilir tasarımın yol gösterici ilkelerini benimsiyor ve inşaata tamamen çevresel bir yaklaşım getiriyor. Mjölk, yeni genel merkezin tasarımı ve geliştirilmesi yoluyla, Kloboucká lesní'nin ahlakına uygun olarak sürdürülebilir inşaatın potansiyelini gösteriyor.

Kloboucká lesní

Yeni genel merkez esneklik göz önünde bulundurularak tasarlandı. Mjölk, "Ana taşıyıcı yapı, bina için modüler bir kabuk oluşturuyor ve beklenmedik büyüme için beklenmedik durumlar da dahil olmak üzere iç alanı serbest ve ayarlanabilir bırakıyor." dedi. Yapı, yakındaki Kloboucká lesní üretim tesisinde üretilen yapıştırılmış lamine ahşap (glulam) kirişlerden yapılmış. Glulam, kirişler veya kolonlar oluşturmak için ahşap kalas katmanlarının yapıştırılmasıyla yapılır: "Genellikle çelik ve betonun yerini alabileceği uzun açıklıklı tasarımlarda kullanılır." (Ahşap Tipolojileri.) 

Kloboucká lesní

Kamyonların yanı sıra ahşap, çoğunlukla uzun mesafeler için olmak üzere trenlerle de taşınır.

Kloboucká lesní

Kloboucká lesní, zanaatkârlığı en son teknolojiyle birleştiriyor. Glulam kirişleri, çevredeki ormanlarda kesilen karaçam veya Douglas köknarı kullanılarak yapılmış. Genel merkezin taşıyıcı yapısı, glulam ahşap çerçeve, beton çekirdek ve çelik destekleri bir araya getiriyor. Çeşitli cephe kaplamaları, iç mekanın mekansal düzenine uygun olarak çerçevenin her bir açıklığını dolduruyor. Geleneksel beşik çatı ve geniş çıkıntılar çarpıcı, hoş ve iyi orantılı bir yapı oluşturuyor.

Mjölk'ün yeni genel merkez için tasarımı bodrum, zemin, birinci kat ve çatı katı olmak üzere dört kata yayılıyor. İç mekanlar, ağırlıklı olarak ahşap ve beton malzeme paletini birleştirerek düzenli ve minimal bir şekilde ifade edilmiş. Zemin ve birinci kat seviyeleri ahşap-cam akustik bölmeler kullanılarak ofis, toplantı ve mola alanlarına ayrılmış; çatı katı ise açık plan...

Kloboucká lesní

Çatı, fotovoltaik (PV) paneller ve cam panellerden oluşan bir karışımla kaplı - cam paneller çatının kuzey tarafını kaplayarak binaya daha fazla doğal ışık girmesini sağlar. Açıkta bırakılan ahşap-beton tavanlar cilalı beton döşemeyi tamamlıyor ve tüm teknoloji açıkta bırakılıyor - kırmızı bir kanal bina boyunca parlak bir renk katıyor. Mjölk, "Ofisler, gelecekte yaratıcı atölyeler veya şirket çalışanları için dinlenme alanları olarak kullanılacak alanlarla tamamlanıyor." dedi. "En üstteki açık kat konferanslar, şirket etkinlikleri veya yeni ürün sunumları için çok işlevli bir alan."

Yeni genel merkezi tasarlarken Mjölk, bina bileşenlerinin üretimi ve nakliyesi, binanın kullanım ömrü boyunca doğru kullanımı ve bu ömrün sonunda ne olacağı da dahil olmak üzere binanın çevresel kimlik bilgilerini belirleyen bütünsel bir dizi faktörün bilincinde hareket etti. Stüdyo, "Bina, çağdaş teknik çözümler ile sağduyunun bir birleşimidir." dedi.

Kloboucká lesní

Genel merkez enerji pozitif bir bina ve güneş panelleri binanın ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek kadar enerji üretiyor. Mjölk, "Binada toplam 72 kW kapasiteli batarya depolaması var." dedi. "Fazlalık, şirketin üretiminin enerji gereksinimlerini karşılamaya yönlendiriliyor." Binanın sürdürülebilir yaklaşımı yağmur suyu kullanımına kadar uzanıyor. Stüdyo şunları ekliyor: "Çatıdan akan yağmur suyu açık havuzlarda depolanıyor ve yaz aylarında sulama ve soğutma için kullanılıyor." Binanın her iki yanında yer alan bu havuzlar aynı zamanda gün ışığını iç mekanlara yansıtıyor. Binayı ısıtmak için Kloboucká lesní'nin kendi üretimi olan odun yongalarının kullanıldığı merkezi bir kazan dairesi kullanılıyor. Böylece tesis diğer yakıt kaynaklarından bağımsız hale geliyor.

Kloboucká lesní

Teknik özellikler

Glulam: yük taşıyıcı yapı

Karaçam teras plakaları: teraslar ve galeriler

Çam biyo levha: döşeme

Ladin biyo levha: cephe ve iç cephe kaplaması, mobilya

Çelik: ahşap bağlayıcılar, yük taşıyıcı ve tamamlayıcı yapı

Beton: yük taşıyıcı döşeme, merdivenli sert rüzgar geçirmez çekirdek, döşeme ve bodrum

Yerleşik alan: 476 m² (5,124 fit kare)

Brüt taban alanı: 1.100 m² (11.840 fit kare)

Kullanılabilir zemin alanı: 1.034 m² (11.130 fit kare)

Arsa büyüklüğü: 9.118 m² (98.145 feet kare)

Boyutlar: 56 metre x 18 metre (yaklaşık 184 fit x 59 fit)


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)