Sürdürülebilir ve Akıllı Bir Kent

Stefano Boeri Mimarlık, sürdürülebilir ve esnek kent yaşamının nihai örneğini sunuyor

Milan merkezli Stefano Boeri Mimarlık Şirketine ait “Akıllı Orman Kenti” projesi, Meksika’nın Cancun kenti için doğanın içinde, sürdürülebilir ve esnek bir şehir yaşantısı sunuyor.

Görsel: The Big Image

İmar girişimcisi ve tekstil holdingi Grupa Karim için tasarlanan teklif, 557 hektarlık bir alanın yeniden ağaçlandırılmasını ve 130.000 kişilik bir nüfus için karma olarak kullanılan bir imar planını içeriyor.

Görsel: The Big Image

Programda, 200.000'den fazla ağaç ve toplamda 400'den fazla farklı bitki türü de dahil olmak üzere, totalde 7.500.000'den fazla bitki türü kullanımına karar vermiş olan botanikçi ve peyzaj mimarı Lauri Gatti'nin uzmanlığı kullanılıyor.

Görsel: Stefano Boeri Architetti

Proje gıda ve enerji konusunda tamamen kendi kendine yetmeyi planlıyor. Bunu başarmak için de, Alman şirketi Transsolar’dan alınan güneş panelleriyle yerleşke çevrilecek. Gıda üretimi konusundaysa, alanın tarım arazisiyle çevrelenmesi planlanıyor. Sulama, su altından geçecek borulardan gelecek su kanallarıyla yapılacak. Tuzdan arındırma kulesi de suyu arıtma işini görecek.

Görsel: Stefano Boeri Architetti

Konvansiyonel araçlar, kentin çevresine park edilecek ve yerleşke sakinlerine elektrikli ve yarı otomatik araçlar sağlayacak bir Zincirleme Hareket Sistemi (MIC) sunulacak.

Görsel: Stefano Boeri Architetti

Projedeki yeni parklar, özel bahçeler, yeşil çatı ve yeşil cephelerle, yeşil alan miktarı ile bina karbon izi arasında mükemmel bir denge sağlanarak, doğaya geri dönmek hedefleniyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)