Suyun Tükendiği Dünyada Mimarlık Nasıl Olmalıdır?

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Mimarlar su tasarrufunu binalarında tasarlıyorlar - ve bu gelecekteki su güvenliğimizin kilidini açmaya yardımcı olabilir.

Brezilya'nın Curitiba kentindeki Eurobusiness ofisi, kentin sanayi bölgesine yakın, geniş, cam cepheli bir yapıdır. Beyaz çizgili dış cephesi ve sulak çatısıyla ve dünyanın ilk LEED sertifikalı sıfır su binası olmasıyla dikkat çekiyor.

Su tasarrufu

Bunun gibi binaların su öncelikli tasarım anlayışı, geleceğin şehirlerinde sıradan hale gelebilir. Hızlı kentleşme ve iklim değişikliği su kıtlığı riskini artırırken, "mavi mimari" bu en değerli kaynağın korunmasında kilit rol oynayabilir.

Su verimliliğini nasıl tasarlarsınız?

Uluslararası Su Birliği, su verimli şehirler geliştirmek için 17 ilke önermektedir. Bunlardan bazıları, mimarların tüketimi azaltmak ve suyu yeniden kullanmak gibi su tasarrufunu ele alma yöntemleriyle örtüşüyor.

Diğer ilkeler arasında, yapılardaki su özellikleri ve topluluklardaki mavi-yeşil koridorlar gibi görünür suyun yerleştirilmesi ve sel riskinin azaltılmasında rol oynayan binaların tasarlanması yer almaktadır.

Konut inşaatçıları da konut sakinlerini tüketim ve tasarruf konularını üstlenmeleri için güçlendirebilir:

 1. Sızıntıları erken tespit eden akıllı sistemler ile su tasarruflu tesisat
 2. Yağmur ve fırtına suyu hasadının yanı sıra atık su geri dönüşümünün kullanılması
 3. Verimli cihazların ve tasarrufları gerçek zamanlı olarak gösteren akıllı sayaçların kurulması
 4. Su yoğun bahçe özelliklerini (çim gibi) azaltmak ve sadece gerektiği kadar sulama yapan akıllı fıskiyeleri tercih etmek.

Bu önlemler önemli bir fark yaratabilir. Amerikan Su İşleri Derneği'ne göre, geleneksel tuvaletler, duşlar ve musluklar ortalama bir evin iç mekan drenaj suyunun %60'ını tüketmektedir. Düşük akışlı alternatiflere geçmek tüketimi %36 oranında azaltabilir.

Konut sakinleri paradan da tasarruf ediyor. Ve su verimliliği yerleşik olduğu için, bunu eski haline getirmenin veya büyük yaşam tarzı değişikliklerini benimsemenin engelleri (ve caydırıcı unsurları) olmadan yapabilirler.

Mimarların suyu tasarımlarına dahil etmelerinin 3 yolu

Dünyanın dört bir yanındaki toplumlar suya öncelik vermenin yollarını buluyor. İşte verimlilik ve koruma için inşa etmenin farklı yollarını gösteren üç proje:

1) Brezilya'nın 14 katlı Eurobusiness binası atık suyu azaltmak için büyük çaba sarf ediyor. Verimli armatürler içme suyu tüketimini azaltmaya yardımcı olur ve sonuç olarak atıkları sınırlandırır.

Eurobusiness binası

  Üretilen gri ve siyah suyun %100'ü daha sonra çatıda inşa edilen bir sulak alan aracılığıyla yerinde arıtılıyor. Bu, yağmur suyunu toplamak için 20 cm derinliğinde bir su havuzu ile çakıl ve su bitkileri ile kaplı yükseltilmiş bir arıtma zeminini birleştirir. Arıtma kimyasal içermiyor ve su daha sonra tuvalet ve pisuarların yıkanmasında kullanılıyor ya da sahaya sızıyor.

  Bina, topluluk içindeki yerinin bilincinde olarak, yedek olarak yalnızca belediyenin arıtılmış içme suyunu kullanıyor.

  Jewel Changi

  2) Jewel Changi, Singapur Changi Havaalanı içinde hareketli bir perakende kompleksi olabilir, ancak 2.000 ağaç ve 10.000 çalı ile tamamlanmış bir yağmur ormanının sakinleştirici cazibesine sahip.

   Toplanan yağmur suyu cam çatıdan akarak dünyanın en yüksek kapalı şelalesini oluşturuyor. Akan sular binanın etrafına ve tekrar  pompalanarak sürekli bir döngü oluşturuyor. Yağmur suyu tankları dolduğunda, fazla su sulama için kullanılır.

   Geceleri, yağmur girdabı bir ses ve ışık gösterisinin arka planı haline geliyor. Ancak tasarım firması WET'ten Peter Kopik bunun sadece bir yenilik olmadığını, suyun binanın bir devamı ve tamamlayıcısı olduğunu söylüyor.

   3) Danimarka'nın Vinge şehrinin bir mahallesi, şehrin sel riskini azaltmak için tasarlanmış insan yapımı bir delta olan Delta Bölgesi olarak adlandırılıyor.

   Delta Bölgesi

    Hendek ve havzalardan oluşan bir ağ, yağmur suyunu bölgenin dört bir yanından deltaya yönlendiriyor, ancak geleneksel drenaj sistemleri ve boruların aksine, bunlar gizlenmek yerine görünür kalıyor. Aslında tasarımcı SLA architects, tamamlandığında bunun bölgenin odak noktası olmasını amaçlıyor.

    Kurak dönemlerde kanallar ve havzalar kuruyarak yeşil çukurlar oluşturacak. Yağmurlu dönemlerde ise suyla dolarlar. Her iki durumda da yaban hayatı için habitat ve bölge sakinleri için rekreasyon alanı haline gelirler. Dekoratif bir özellikten ziyade, buradaki suyun toplum içinde bir amacı var.

    Bu örnekler, suyun nasıl toplum ve kurumsal tasarımın merkezinde yer alabileceğini, koruma ve tüketimle olan ilişkimizi nasıl dönüştürebileceğini göstermektedir.

    Bu alanları kullanan insanlar doğal kaynakları görerek ve onlarla etkileşime girerek suyun öneminin daha fazla farkına varabilir ve kendi evlerinde ve toplumlarında suyun en iyi nasıl korunabileceği konusunda kendi sonuçlarını çıkarabilirler.


    Yorum yaz...

    Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
    Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
    • (Yayınlanmayacak)