Toplum Odaklı ve Neredeyse Karbonsuz Bir Yapı "Trinitat Vella"

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Katalan mimarlık ofisi Haz Arquitectura, karbon emisyonlarını en aza indiren bir mimarlık keşfi olarak ahşaptan yapılmış Toplum Yaşam Merkezi'ni tamamladı. Barselona'nın Trinitat Vella bölgesinde yer alan sıcak ve davetkar proje, yerel topluluk tarafından düzenlenen bir dizi sosyal programa ev sahipliği yapıyor. 

Trinitat Vella

Topluluk odaklı sürdürülebilir mimari projenin tamamı, "yerel halkın ve mahalledeki sosyal birimlerin kendilerini ifade etmelerini sağlamak için iş birlikçi bir ruhla" tasarlandı. Merkez, daha büyük bir merkezin ilk aşaması olarak duruyor. Nihayetinde topluluk konutlarını içerecek. Ayrıca yapı gençler ve yaşlılar için evleri de kapsıyor. 

Ahşabın Önemi 

Trinitat Vella

Haz Arquitectura, Trinitat Vella Toplum Merkezi'ni basit bir ahşapla tasarlıyor. Bu yapı kısa sürede komşusu olacak yapılara kolaylıkla uyum sağlayacak. Merkez yapımında kullanılan en yaygın malzeme ahşaptır. Bu malzeme, sıcaklığı ve karbon ayak izini azaltması, özellikle de karbon emme özelliğii nedeniyle seçilmiş. Yapıda sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler özellikle kullanılmış.

Tasarım ekibi yapım sürecini şöyle açıklıyor: "Tamamen kuru inşaat yöntemi kullanılmıştır. Kirişler ve sütunlardan oluşan metal bir çerçeve dikildi. Radiata çam çapraz lamine ahşap paneller ile tavanın yük taşıyıcı sistemi arasındaki iş birliği, bütünü sağlam ve dengeli kılıyor.

Trinitat Vella

İç kaplamalar, elektrik ve veri bağlantılarının geçişini sağlamak için kontrplak süpürgelik alanlarıyla sınırlıdır. Bunun dışında iç kısımlar çıplak CLT yapısı ve yangına dayanıklı boyalı metal çerçeveyle yapıldı." dedi. 

Haz Arquitectura'nın Pasif Tasarım Yöntemleri

Trinitat Vella

Haz Arquitectura'nın tasarım ekibi, enerji ve malzeme tüketimini en aza indirmek amacıyla Trinitat Vella Toplum Merkezi'ni pasif bir ev olarak hayata geçirdi. Ekip proje detayları hakkında şunları belirtti: "Bu pasif tasarım, tüm ısıtma ve soğutma ihtiyaçlarını karşılar. Ahşap yapının düşük termal durağanlığına karşı koymak için havalandırma sistemi, yamaçtaki kesime temiz hava tüpleri yerleştirerek zeminin durağanlığından yararlanır." dedi.

Ayrıca "Yerden alınan hava borular içinde dolaşır, ısıtılır ve büyük iletkenler olarak işlev gören iki kapalı avluya boşaltılır. Yazın serin, kışın sıcak olan ve yenilenen hava, antik Akdeniz inşaat geleneğini yeniden canlandırıyor. Tüm odalar avlulardan hava alır. Odaların gerektiğinde sıcaklığını ve nemini hafifçe yükseltmek veya düşürmek için bir fan coil ünitesi ile sağlanır." dedi. 

Kendi Kendine Soğutur ve Çalışır

Trinitat Vella

Topluluk merkezinin koridorları boyunca uzanan duvarlar ve kapılar, havayı düzenek aracılığıyla merkezi bacalara ve bir çatı katı servis alanına yönlendiren özel bir tasarıma sahiptir. Burada hava doğrudan makinenin içine üflenir ve dış hava koşullarından bağımsız olarak ideal bir sıcaklık sağlanır. 

Mimar "Bu makinelerin daha az eforla ve az elektrik tüketimiyle çalışmasını sağlıyor." dedi. Son olarak, çatı boyunca fotovoltaik panellerin kullanılması yılda 60.000 W elektrik enerjisi üretecek.  Bu, tüketimin sıfıra çok yakın olduğu anlamına gelir. Yapıda sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemlere yer verilmiş. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)