Türk Ytong’dan Dünya Liderliği Hedefi

Yapı malzemesi sektörünün çevreci kuruluşu Türk Ytong, Çatalca’ya kurulacak yeni fabrikası ve Bilecik tesisinde gerçekleştireceği kapasite artışı ile toplamda 50 milyon Euro'luk yatırım yaparak dünyanın en büyük Ytong üreticisi olacak.

Türk inşaat sektörüne 50 yıldır yön veren, yapı malzemesi sektörünün lider kuruluşu Türk Ytong, yeni yatırımları ile büyümeye devam ediyor. Avrupa’nın en büyük ikinci, Türkiye’nin ise yüzde 60 pazar payı ile lider üreticisi konumunda olan Türk Ytong, devreye girecek yeni yatırımları ile kapasitesini % 40 artıracak. Yeni fabrikasını Çatalca’da 30 milyon Euro yatırım ile devreye alacak olan Türk Ytong, halen üretime devam eden Bilecik tesislerine 20 milyon Euro yatırım yaparak kapasite artırımına gidecek. Ytong, önümüzdeki 5 yılda toplam 2 milyon 800 bin metreküp üretim kapasitesine ulaşarak dünyanın en büyük Ytong üreticisi olacak.


Dünyanın ilk yeşil bina sertifikalı Ytong fabrikası

Halen İstanbul, Tekirdağ, Bilecik, Antalya ve Gaziantep’te kurulu toplam 5 fabrikada yılda 2 milyon metreküp üretim yaptıklarını belirten Türk Ytong Yönetim Kurulu Başkanı F. Fethi Hinginar, yeni fabrikanın Çatalca’da kurulmakta olduğunu söyledi. Hinginar, “Geçtiğimiz yıl temellerini attığımız Çatalca fabrikamız 2015 yılı Haziran ayında üretime başlayacak. Yıllık kapasitesi 400 bin metreküp olacak fabrikamız dünyanın ilk ve tek yeşil bina özelliklerine sahip Ytong fabrikası olacak. BREEAM sertifikası alması yönünde tesisimizin tasarımı ve inşaatında gerekli kriterleri gözettik. “Hybrid Model” adı verilen üretim modelinin uygulanacağı tesisimiz; yeşil bina olmasının getirdiği özellikler ile, enerji verimliliği, su verimliliği gibi konulara önem vererek, işletme giderlerini en aza indirip, çevresel ve maddi anlamda fayda sağlarken, aynı zamanda tasarım ve inşaatında dikkat edilen uygulamalar ve malzeme seçimleri ile bina kullanıcıları için sağlıklı ve konforlu bir ortam sunacak. Şu an 600 kişiyi istihdam ettiklerini belirten Hinginar, yeni yatırımların devreye girmesiyle 100’ü aşkın yeni istihdam sağlayacaklarını vurguladı.

Ciroda yüzde 15 büyüme hedefi

Geçtiğimiz yılı yeni ürünlerle birlikte yüzde 13 büyüme ile kapattıklarını ifade eden Hinginar, 2014 yılı için %15’lik bir büyüme hedeflediklerini söyledi. Ar-Ge çalışmaları ve yeni ürünleri ile sektöre yön verdiklerinin altını çizen Hinginar: “Dünyada ve Türkiye’de sadece Ytong tarafından üretilmekte olan tamamen mineral esaslı, çevre dostu ve yanmaz yalıtım malzemesi Ytong Isı Yalıtım Plağı’nı buna en iyi örnek olarak gösterebiliriz. Bir inovasyon ürünü olarak yalıtım sektörüne sunduğumuz “Ytong Isı Yalıtım Plağı” ideal yalıtım şartlarını sağlaması nedeniyle büyük ilgi görüyor. Sürdürülebilir yapılaşma, enerji verimliliği ve yangın güvenliği gibi konularda tüm beklentilere yanıt verebilen “Ytong Isı Yalıtım Plağı”nın üretim kapasitesi Çatalca yatırımı ile 5'e katlanacak. Bu kapasiteyle yapılarda, yılda 1 milyon metrekare mantolamaya alternatif yanmaz bir ısı yalıtım plağı ile ısı yalıtımına imza atacağız. Tamamen mineral esaslı, çevre dostu ve “A1 sınıfı yanmaz” bir malzeme olması, ürünü diğer yalıtım levhaları arasından öne çıkarıyor. Malzemenin en önemli farklarından biri de otopark ve bodrum katlardaki tavanların ısı yalıtımında ortaya çıkıyor. “Ytong Isı Yalıtım Plağı”nın bu alanlarda rakipsiz bir ürün" dedi.

50 Yılda 10 Milyar Doları Aşkın Enerji Tasarrufu

Ytong’un enerji tasarrufu, depreme dayanıklılık ve yangın güvenliği gibi alanlardaki inovatif özellikleri sayesinde yapılarda konfor, güven ve ekonomik bir yaşam sunduğunu belirten Hinginar, bu güne kadar 23 milyon metreküp malzemeyle yaklaşık 1 milyon 700 bin adet ısı yalıtımlı konut inşa ettiklerinin altını çizdi. Hinginar, “Ytong ile yapılan konutlarda 50 yıl boyunca 10 milyar doları aşkın enerji tasarrufu sağlanarak, ülke ekonomisine önemli katkıda bulunduk. Kurulduğu günden bu yana üretim kapasitesini ve satışlarını 40 kat artıran, Türkiye’de pazar payıyla sektörünün lideri olan Türk Ytong, Avrupa’nın ikinci büyük üreticisi konumuna ulaşmış durumda. Geliştirdiğimiz yeni ürünler, fabrikalarımızdaki kapasite artışları ve yeni yatırımlarla, 50 yıldır olduğu gibi sektöre sadece Türkiye’de değil tüm dünyada liderlik etmeye devam edeceğiz” dedi.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)