Türkiye’de Güneş 2015 Yılında Yükselecek

Yingli Solar Türkiye Ülke Müdürü Uğur Kılıç değerlendirdi;

Yingli Solar Türkiye Ülke Müdürü Uğur Kılıç, 2014 yılında yenilenebilir enerji yatırımlarının yarısının güneş enerjisi projelerine yapıldığını belirterek, Türkiye’de ise TEİAŞ tarafından 2 farklı lisans ihalesi tarihlerinin açıklanmasını heyecan verici olumlu gelişmeler olarak değerlendirdi.

Uğur Kılıç, TEİAŞ’ın ihale tarihlerini açıklamasıyla 2015 yılına büyük bir moral ve heyecanla başladıklarını belirterek, “Güneş enerjisi sektörünün uzun zamandır beklediği gelişmelerin açıklanması çok umut verici. Ülkemizde güneş 2015 yılında yükselecek gibi görünüyor. Atılan adımlar ve yeni ihale haberleri heyecan veriyor” dedi.


Merkezi Çin’de bulunan ve dünyanın en büyük güneş paneli üreticilerinden biri olan Yingli Solar’ın Türkiye Ülke Müdürü Uğur Kılıç, 2014 yılını ve 2015 yılına yönelik olarak güneş enerjisi sektörü ile ilgili beklentilerini değerlendirdi. Özellikle 2014 yılının son günlerinde, 25 Aralık tarihinde Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) tarafından açıklanan güneş enerjisine dayalı üretim tesisi kurmak üzere yapılan ön lisans başvurularına ilişkin 2’nci ve 3’üncü yarışma paketlerinin sektörde heyecan yarattığını dile getirdi.
Dünya yenilenebilir enerji yatırımının yarısı güneşe
Uğur Kılıç, 9 Ocak 2015 tarihinde yayınlanan Bloomberg Yeni Enerji Finansmanı (Bloomberg New Energy Finance - BNEF) raporundaki verilere göre 2014 yılında dünyada yenilenebilir enerji alanında yapılan yatırım miktarının yüzde 50’sinin güneş enerjisine yapıldığına dikkat çekti.

BNEF raporundaki rakamlara göre 2014 yılında dünyada yenilenebilir enerji projelerine yapılan yatırım bir önceki yıla göre yüzde 16 oranında artış göstererek 310 milyar Amerikan doları oldu. 2013 yılında ise bu rakam 268 milyar Amerikan doları olarak gerçekleşmişti. Güneş enerjisi yatırımları 2014 yılında dünyada yüzde 25 oranında artarak 149.6 milyar USD olarak gerçekleşti. Güneş enerjisi yatırımları dünyada ilk defa yenilenebilir enerji çeşitleri arasında en büyük paya sahip oldu.

2014 yılında en fazla yenilenebilir enerji yatırımı yapan ülke 89.5 milyar USD ile Çin olurken, 51 milyar USD ile Amerika Birleşik Devletleri ikinci, 41 Milyar USD ile ise Japonya üçüncü sırada yer aldı. Kanada, Brezilya, Hindistan ve Güney Afrika sıralamaya giren diğer ülkeler oldu.

Uğur Kılıç, “TEDAŞ verilerine göre, 2014 yılında Türkiye’de 50 MW’lık devreye alınan lisansız güneş enerjisi sistemi var. 2015 yılında bu rakamın ikiye katlanarak yüzde 100’lük bir büyüme olacağını tahmin ediyoruz. Ayrıca 2015 yılında gelecek yeni lisans ihale haberleri ile sektörün büyümesi hızlanacak” dedi.
Kılıç şöyle devam etti: “Türkiye, global güneş enerjisi pazarında gelişmekte olan bir pazar olarak yerini aldı. Yavaş ilerlenmesine rağmen yasal alt yapının oluşturulup bürokratik engellerin azaltılmasıyla güneş enerjisi ivme kazanacak ve fark kapanacak, Türkiye bu alanda tüm yatırımcılar için cazibe merkezi olacaktır”


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)