Türkiye İMSAD İnşaat Malzemesi İhracatında Yıllık 29,59 Milyar Dolar

Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemesi Sanayi Dış Ticaret Endeksi'nin Eylül ayı sonuçlarına göre, yıllık inşaat malzemesi ihracatı 29,59 milyar dolar olarak gerçekleşti.

İnşaat Malzemesi Sanayi Dış Ticaret Endeksi

Eylül ayında inşaat malzemesi ihracatı, önceki aya göre 2,65 milyar dolara yükselerek toparlanma gösterdi. Ancak, geçen yılın aynı dönemine kıyasla %9,2'lik bir gerileme yaşandı. Eylül ayındaki ihracat miktarı bir önceki aya göre 125 bin ton artarak 4,22 milyon tona ulaştı. Ancak, yıllık bazda (son 12 ay) inşaat malzemesi ihracatı %9,2 düşüşle 29,59 milyar dolara geriledi.

İnşaat Malzemesi Sanayi Dış Ticaret Endeksi raporuna göre, Eylül ayında iç piyasada yeni ekonomi politikalarının etkisi daha belirgin hale geldi ve ihracat pazarlarında yavaşlama devam etti. Raporda, firmaların ihracatta yeni maliyetlere ve kur seviyelerine uyum sağlama çabalarına vurgu yapıldı.

Eylül ayındaki inşaat malzemesi ihracatındaki sınırlı artışa rağmen, değer olarak geçen yılın aynı dönemine kıyasla %9,2'lik bir düşüş yaşandı. İhracat miktarı ise Eylül 2023'te 4,22 milyon tona yükseldi. İnşaat malzemesi sanayi ortalama yıllık ihracat birim fiyatı ise 0,63 dolar/kg ile geçen yılın aynı dönemine göre %1,3 arttı.

Eylül ayı ihracat performansına bağlı olarak, yıllık inşaat malzemesi ihracatı Eylül 2023 itibarıyla %23,8 azalarak 46,6 milyon tona indi. Yıllık ortalama ihracat birim fiyatı ise %12,4 artarak 0,64 dolar/kg oldu.

Raporda ayrıca, 2023 Eylül ayında inşaat malzemesi ithalatının bir önceki yıla göre %5,9 düşüşle 881 milyon dolara gerilediği ve miktar bazında da düşüş yaşandığı belirtildi. İthalat birim fiyatı ise Eylül 2023'te 2,72 dolar/kg seviyesine yükseldi.

İnşaat malzemesi sanayisi alt sektörlerindeki ihracat performansı Eylül 2023'te bir önceki aya göre toparlanma gösterirken, geçen yılın aynı dönemine göre düşüş eğilimi gösterdi. Sekiz alt ürün grubunun beşinde ortalama ihracat birim fiyatları düşerken, üçünde yükseldi.

2023 Eylül ayında sekiz alt ürün grubunun beşinde ihracat miktarı geçen yılın Eylül ayının altında, üçünde ise üzerinde gerçekleşti. Bu çerçevede, demir çelik ürünlerinde %9,7, mineral, taş ve toprak ürünlerinde %13,2 miktar bazında düşüşler yaşandı.

Aynı dönemde sekiz alt ürün grubunun beşinde ihracat değeri 2022 Eylül ayına göre azalırken, üçünde arttı. Değer bazında ihracat düşüşü, demir çelik ürünlerinde %14,5, metal bazlı ürünlerde %9,2, mineral, taş ve toprak ürünlerinde %12,2 olarak gerçekleşti.

İnşaat malzemesi sanayisinin ihracat performansındaki dalgalanmalara rağmen, sektördeki firmaların yeni ekonomi koşullarına uyum sağlama çabalarının devam ettiği belirtiliyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)