​Türkiye’nin Enerji İthalat Faturası 7 Ayda Yüzde 26,7 Azaldı

Hazar Strateji Enstitüsü (HASEN), İstanbul Enerji Programı’ndan Emin Emrah Danış, petrol fiyatlarının şuan ki veriler ışığında, yılın geri kalanında herhangi jeopolitik ve ekonomik bir şok olmadığı sürece düşük fiyat seviyelerinde seyretmesinin neticesinde Türkiye'nin petrol ithalat faturası düşmeye devam edeceğini söylüyor.

Türkiye'nin ham petrol ithalatı ise, bu yılın ocak- temmuz dönemini kapsayan 7 aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 46,9 artarak 13 milyon 710 bin 501 ton olarak gerçekleşti. Ham petrol ithalatı, temmuz ayında ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 62,6 artarak 2 milyon 511 bin 763 ton oldu. 7 Aylık ham petrol ithalat verilerine bakıldığında ise düşen petrol fiyatlarının Türkiye’nin petrol talebini arttırdığı görülüyor.


Türkiye’nin Enerji İthalat Faturası 7 Ayda Yüzde 26,7 Azaldı

TÜİK tarafından açıklanan temmuz ayı dış ticaret istatistiklerine göre, geçtiğimiz temmuz ayında Türkiye'nin toplam enerji ithalat faturası geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 38,3 oranında azalarak 3 milyar 50 milyon dolara indi.

2015’in Ocak-Temmuz dönemini kapsayan 7 aylık döneminde ise Türkiye'nin toplam enerji ithalat faturası ise geçtiğimiz yılın 7 aylık dönemine göre yüzde 26,7’lik düşüşle 23 milyar 682 milyon dolara geriledi.

Geçtiğimiz yılın 7 aylık döneminde Toplam enerji ithalatı 32 milyar 302 milyon dolar olmuştu.

Toplam İthalat içerisinde enerjinin payı geriledi

2014 yılının Ocak-Temmuz döneminde Türkiye'nin toplam ithalatı içerisinde enerjinin yüzde 23,1 olan payı bu yılın aynı döneminde yüzde 19’a geriledi.

Petrol fiyatlarında geçtiğimiz yılın Haziran ayından bu yana yaşanan hızlı düşüşün bir sonucu olarak Türkiye'nin petrol ve toplam enerji ithalat faturasını düşürmesi bekleniyordu. Bununla birlikte petrol fiyatlarının Türkiye'nin toplam enerji ithalat faturası ve cari açığına yapması beklenen pozitif etkiyi dolardaki artışın frenlediği görülüyor.

Ham petrol ithalatı 7 ayda yüzde 46,9 arttı

Hazar Strateji Enstitüsü (HASEN), İstanbul Enerji Programı’ndan Emin Emrah Danış, petrol fiyatlarına ek olarak doğalgaz fiyatlarındaki indirimle birlikte enerji ithalat faturasının düşmeye devam edeceğini belirterek: “Petrol fiyatlarının şuan ki veriler ışığında, yılın geri kalanında herhangi jeopolitik ve ekonomik bir şok olmadığı sürece düşük fiyat seviyelerinde seyretmesinin neticesinde Türkiye'nin petrol ithalat faturası düşmeye devam edecek. Ek olarak Türkiye Rusya ile doğalgaz indirim anlaşması durumunda, toplam enerji ithalat faturasını yaklaşık 2 milyar dolar düşürecek” diyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)