EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Türkiye’nin Maldivleri Yapılaşmaya Açılır mı ?

Türkiye'nin en güzel göllerinden biri olan Burdur'un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü’nü ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, gölü bu yaz 250 bin kişinin ziyaret ettiğini belirterek, "Salda Gölü'nü çok fazla tesislerle, binalarla doldurmadan güzelliğini ve bakir halini korumak gerekir. Daha çok yerli turist ağırlayan Salda Gölü yabancı turist açısından da çok ciddi bir cazibe merkezi olabilir" dedi. Ancak Bakan Kurtulmuş'un, gölün doğallığını kirletmeyecek şekilde burada turistik tesislerin yapılabileceğini de belirtmesi, akıllara göl kıyısında yapılaşma mı olacak sorusunu getirdi. 

Salda Gölü, turkuaz rengi ve bembeyaz kumsallarıyla Türkiye'nin Maldivleri olarak anılıyor. Ancak 185 metre derinliğe sahip gölde son yıllarda tehlike çanları çalıyor. Gölü besleyen derelerin üzerine DSİ eliyle gölet yapılması, Salda'nın can damarlarının kurutulması anlamına geliyor. Benzersiz doğal güzelliğiyle bir yandan giderek ünlenen Salda Gölü, ziyaretçi akınına uğramaya da başladı. Bu hareketlilik ise göl çevresinde yeni bir turizm merkezi oluşturulması beklentisi yaratıyor.

Kültür Bakanı Numan Kurtulmuş'un ziyaretinin ardından Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan değerlendirmede Salda Gölü'nün sağlık turizmi için de bir cazibe merkezi haline getirildiğine işaret edilerek şöyle denildi: "Dünyada, Mars gezegeninin özelliklerini taşıyan iki yerden biri konumundaki göl, üzerinde endemik bitki ve hayvan türünü barındıran, yapılaşmanın yasaklandığı bir sit alanı olarak bakir güzelliğini özenle koruyor. Kil havuzlarında ziyaretçilerine çamur banyosu imkanı sunan Salda Gölü, bir kamp alanı olarak da özellikle yerli turistin göz bebeği."

kaynak:https://www.evrensel.net/haber...


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)