Uras X Dilekci Mimari Proje Sergisi 
Koleksiyon Galeri’de Başlıyor.

Koleksiyon ile İstanbul Serbest Mimarlar Derneği’nin ortak çalışması “Koleksiyon / İstanbulSMD Mimarları Ağırlıyor” mimari proje sergi serisinin on ikinci konuğu Uras X Dilekci Mimarlık olacak. 30 Nisan Çarşamba günü Koleksiyon Tarabya Kampüsü’nde başlayacak sergiyi, Durmuş Dilekci ve Emir Uras’ ın geçmiş 10 yılına ait çalışmalarını içeren bir retrospektif sergi olarak betimlemek mümkün.

2003 yılında kurulmuş olan Uras X Dilekci firması Durmuş Dilekci ile Emir Uras’ın farklı eğitim geçmişlerini bir araya getirip, iş tecrübelerini birleştirdikleri bir sinerjiye dönüşmüş. Bilgi ve tecrübeleriyle profesyonel olarak ilerleme kararı alan iki mimar yabancı mimari gruplarla ortak projeler de yürütmüşler.

Yüksek düzeyde yaratıcılık ve araştırma kavramına odaklanarak geliştirdikleri projelerinde kendi mimari çizgilerini oluşturan önemli referanslar biriktirmişler. Tüm bunların yanı sıra Uras X Dilekci biçim ve form kurgusu, mimari kavramlarını destekleyen önemli bir enstrüman olarak tanımlanmış. “Her formun bir dili vardır. Biçimin arkasında insan belleği ile kurduğu sözsüz dilin yarattığı anlamlar ilgi alanını oluşturur. İnsan, hayatı boyunca çevresinde gördüğü formlar-biçimler üzerinden hayatı anlamlandırır ve ona ifade edilmesi güç bir dil yükler” diyerek kendi duruşlarını tanımlayan Uras X Dilekci’nin mimarisi herkes için farklı bir şeyler anlatabilecek potansiyele sahip.

Kendi dillerini oluşturan Uras X Dilekci’nin kuruldukları yıldan bu yana yaptıkları tüm işlere genel bir bakış olarak hazırladıkları bu sergi bir on yıllık bir dokümanter olarak değerlendiriliyor.

Sergi 30 Nisan – 30 Haziran 2014 tarihleri arasında gezilebilir.

Sergi açılışı: 30 Nisan 2014, Çarşamba 17:00 – 20.00

Yer: Cumhuriyet Mah. Kefeliköy Bağlar Cad. No: 35 Sarıyer 34457 İstanbul
Tel: 0212 363 63 63


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)