EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Verimliliğin Anahtarı 'Akıllı Binalar'

Enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 40’ının, kullanma suyunun ise yaklaşık yüzde 15’inin binalarda tüketildiğine dikkat çeken AE Arma-Elektropanç’ın strateji & iş geliştirme & sözleşmelerden sorumlu genel müdür yardımcısı Levent Sümer; sürdürülebilir bir çevre için enerji ve su tüketiminde verimliliği ön planda tutan akıllı binaların büyük önem taşıdığının altını çiziyor.

Sürdürülebilir bir çevre yaklaşımı ile çalışmalarına yön vermeye devam eden AE Arma-Elektropanç, Dünya Çevre Günü’nde, kaynakların en doğru şekilde kullanılması için inşaat sektörüne büyük sorumluluk düştüğüne dikkat çekti. Araştırmalara göre, artan nüfus, kirlilik, küresel ısınma ve kaynakların plansız kullanımı enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 40’ının; kullanma suyunun ise yaklaşık yüzde 15’inin binalarda tüketilmesine neden oluyor.  

Çevreci akıllı binaların benzerlerine oranla yüzde 30-35’e varan oranlarda daha az enerji ve daha az su tükettiğini; bunun atık maliyetlerini önemli bir oranda azalttığını vurgulayan Levent Sümer, “Akıllı binalar çevresel kaynakların verimli kullanımı ve doğru planlanması konusunda oldukça önemli bir alan. Bu alanın en doğru şekilde değerlendirilmesi için kamu yöneticilerinden, bireylere kadar herkesin sorumluluğu var. Özellikle inşaat sektörünün akıllı ve çevreci bir yaklaşımla proje üretimi gerçekleştirmesi çevre için son derece önemli bir adım olur. AE Arma-Elektropanç olarak enerji ve su verimliliği konusunda dünyada örnek olacak pek çok proje gerçekleştirdik. Bu projelerle yaşadığımız çevreye faydalı olduğumuza inanıyoruz” diye konuştu.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)