Versay Sarayı: Avrupa’nın Muazzam Klasiszmi

Yapımına 1661 yılında Av Köşkü olarak başlanan saray zaman içinde büyümüş, yayılmış ve dev bir saray olmuş, aynı şekilde uçsuz bucaksız bahçesiyle de dillere destan bir hal almıştır. Halen Avrupa’nın en büyük sarayı ünvanını koruyan Versailles,  6 hektarı aşan büyüklüğü ile 2.300 odalı muazzam bir yapıdır.

Versay Sarayı, ülkenin en büyük ve en güzel saraylarından biridir. 1668 yılında XIV. Louis, aynı anda 20.000 kişiyi barındırabilen, Avrupa’nın en büyük saraylarından birisini yaptırmıştır. Binaların projeleri Louis La Vau ve Jules Hardouin-Mansart, iç dekorasyonu Charles le Brun, bahçeleri ise büyük peyzaj mimarı Andre Le Notre tarafından tasarlanmıştır. Sarayın içi kadar bahçeleri de görülmeye değerdir.  Versailles, Fransız barokunun sonu ve klasik üslubun başıdır. Louvre gibi Fransız tarihini özetler. Versailles Sarayı’nın bahçe tarafındaki cephesi Le Vau’nun son eseridir ve en klasik Fransız mimarisine örnek olmuştur.

İç mekân dış cepheden daha başarılıdır. Bütün saray kralın dairesi etrafında düzenlenmiştir. Sarayın en önemli yerlerinden ikisi Aynalar Galerisi ve Şapel’dir. Toplamda 110 bin m2 bir alanı kaplayan sarayda; 700 oda, 67 merdiven ve 200’den fazla pencere bulunmaktadır. 

İç tasarımı altın kumaşlar, ağır yıldızlı alçı kaplama ve ebru ile yapılmış sarayın içinde farklı yüzyıllardan kalma sayısız el yapımı heykel, resim, eşya ve mobilyalar yer almaktadır.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)