Wilo’nun Destek Verdiği “Midilli” Belgeseli Su Altında Kalmış Bir Tarihi Gün Yüzüne Çıkaracak

Ünlü sunucu ve belgesel yapımcısı Savaş Karakaş’ın, Türk ve Alman deniz araştırmacılarının yer aldığı uzman bir ekiple hazırladığı “Midilli” Belgeseli Wilo’nun katkılarıyla hazırlandı.

Osmanlı İmparatorluğu’nun I. Dünya Savaşı'na girdiği ilk günden itibaren özellikle Karadeniz’de birçok harekata katılan ve 1918 yılında Çanakkale'de mayınlara çarparak batan "Midilli Kruvazörü"nün çarpıcı hikâyesi bu belgeselle gün yüzüne çıkacak. “Midilli Belgeseli”nin ilk gösterimi ise Bahçeşehir Üniversitesi’nde yoğun bir katılım ile gerçekleştirildi.   

Türkiye’de 25. yılı aşkın süredir faaliyet gösteren Wilo, son teknolojiye sahip kaliteli ürünleriyle pompa sistemleri sektörüne liderlik yaparken önemli projelere de destek oluyor. beIN İZ HD kanalında “Sudaki İzler” programını hazırlayan ünlü sunucu ve belgesel yapımcısı Savaş Karakaş’ın yönetiminde hazırlanan “Midilli” Belgeseli’ne destek olan Wilo, hem suyumuza hem de tarihimize sahip çıkıyor.

“Yavuz Sultan Selim” (Goeben) ile “Midilli” (Breslau)

Türk ve Alman deniz araştırmacılarını, en deneyimli dalgıçları ve gelişmiş sualtı görüntüleme teknolojilerini bir araya getiren “Midilli” Belgeseli, izleyenleri I. Dünya Savaşı yıllarına götürüyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun Almanya’nın yanında savaşa girmesine etki eden ve “Yavuz Sultan Selim” (Goeben) ile birlikte sembol gemilerden biri olan “Midilli”nin (Breslau) gizli kalmış hikâyesi meraklılarını bekliyor. 

Savaştan 100 yıl sonra Midilli’nin sırları ortaya çıkıyor

20 Ocak 1918 tarihinde İmroz (Gökçeada) seferine de beraber çıkan bu iki gemiden Midilli, Ege Denizi’nde mayınlara çarparak sulara gömüldü. Savaştan ve getirdiği yıkımdan tam 100 yıl sonra, Türk ve Alman dalgıçlar Midilli’deki kayıp ruhların yalnızlığına son vermek için, tıpkı ittifak yıllarında olduğu gibi yine omuz omuza bir mücadeleye girişiyor. Amaçları ise Gelibolu’nun kanlı siperlerinde birlikte savaşıp, açık denizlerinde son nefeslerini birlikte veren kayıp askerleri anmak oldu. 

Sinema estetiğiyle belgesel doğallığı bir arada

Sibel Göloğlu’nun yönetmenliğini yaptığı filmin, sinema estetiğiyle belgesel doğallığını görselleştirmesi için yoğun çaba gösterildi. Profesyonel sualtı kameramanları tarafından elde edilen Midilli’nin sualtı görüntüleri belgeselin en çarpıcı görüntülerini oluştururken, drone ile yapılan hava çekimleri ise bölgenin doğal güzelliklerini gözler önüne seriyor. 4K kalitesinde, modern anlatım ve kurgu teknikleriyle hazırlanan belgeselin, Türkçe ve İngilizce dil seçenekleri de var. 

Savaş Karakaş’a ve “Sudaki İzler” programına önceki yıllarda da destek veren Wilo, ünlü yapımcıyla bu projede de iş birliği yapıyor. “Midilli” Belgeseli ilk kez beIN İZ HD kanalında 29 Kasım 2018 Perşembe saat 23:00’te yayınlanacak. Belgeselin ikinci bölümü Aralık ayında, üçüncü bölümü ise 2019 yılının Ocak ayında ekranlarda olacak. 

İlk gösterim, Bahçeşehir Üniversitesi’nde gerçekleştirildi

Pek çok tarihi gerçeğe ışık tutacak Midilli Belgeseli’nin ilk gösterimi ise Bahçeşehir Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Organizasyon sonunda bu tarihi belgesele verdikleri destekler için Wilo Türkiye Pazarlama Müdürü Melis Öner’e Midilli’nin bir fotoğrafı hediye edildi.

Wilo Türkiye Genel Müdürü Ercüment Yalçın’ın da katıldığı ilk gösterime gelen konuklar ise Midilli Belgeseli’ni izlerken çok duygulu anlar yaşadıklarını ifade etti. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)