Yaşanabilir Çevreler ve Mimarlık Kongresi KTÜ'de...

28-30 Eylül tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi ‘nde düzenlenecek olan Yaşanabilir Çevreler ve Mimarlık Kongresi için uluslararası düzeyde katılım bekleniyor.

İlki 2001 yılında olmak üzere dört kez gerçekleştirilen “Yaşanabilir Çevreler ve Mimarlık” isimli Uluslararası Kongre, 2017 yılında 28-30 Eylül tarihleri arasında katılımcıları ile buluşuyor. Kongre daha önce olduğu gibi yine Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü tarafından Trabzon’da düzenleniyor.

Bir süre aradan sonra REJECTING/REVERSING ARCHITECTURE teması ile yeniden gündeme gelen kongre, ulusal/uluslararası düzeyde çağrılı konuşmacılar ve katılımcılar ile mimarlık ortamına yeni açılımlar kazandırmayı hedefliyor.Etkinliğe seçkin mimarlık okullarından önemli akademisyenlerin de katılım sağlaması bekleniyor.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü tarafından organize edilen etkinlik mesleki pratiğe ve şehircilik kavramlarına yönelik fayda sağlayıcı noktaları içerecek. Kongre metni, bilim kurulu, kongre takvimi, katılım ücreti gibi bilgiler bu duyuru ile katılımcılara ulaştırılıyor. 

KTÜ’den yapılan açıklamada Rejecting / Reversing Architecture teması ilgili bilgiler paylaşılırken, söz konusu temanın özellikleri şöyle anlatıldı:

 “Bazen, mimarlık, tüm dünyaya gelen tümden gelimsel bir akıl yürütme biçimidir. Buna evrensel bilginin ayrıntıları, deneysel ötesinde bir ön bilgi kullanılması kanıttır.Öte yandan mimarlık, yeni eklemlenmesi ile dikkat çekiyor ve anlama dinamiklerini pekiştiren bir araç olarak karşımıza çıkıyor. Bu tür dinamiklerle ilgili yeni yaklaşımlar bunu gerçekleştirir teori, tasarım, uygulama gibi çeşitli alanlarda yeni bilgi geliştirmek mümkündür .Yöntem ve uygulama mimarisi disiplininde, mimari bilginin analizinde, her yeni düşünce yeni bir anlamadır. Her bir yapı, imkân, onay ve ifade edinilen ve içselleştirilen bilgiler dışında, gerçekliktir.”Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)