22 Şubat'ta Açılacak Olan Dubai Gelecek Müzesi

Daha iyi bir gelecek yaratmak, her zaman Dubai'nin misyonu olmuştur. Haftalar içinde açılması planlanan ve yarının parıldayan bir anıtı olan Geleceğin Müzesi ile şehir, dünyayı birlikte geleceği hayal etmeye, deneyimlemeye ve ilham vermeye davet edecek. Açılışı duyuran Dubai Başkan Yardımcısı ve Dubai Hükümdarı Şeyh Muhammed bin Rashid, Twitter'da şunları söyledi: "22-02-2022'de BAE, dünyaya dünyadaki en güzel binayı sunacak..." Bu müze, aynı zamanda National Geographic tarafından dünyanın en güzel müzeleri arasında listelenmiştir.

22 Şubat'ta Açılacak Olan Dubai Gelecek Müzesi

Müzenin Tasarımı

AD50 mimarı Shaun Killa, bu binayı Dubai ruhu içinde hayal ediyor. Bu sayede geleneklerine bağlı ama geleceğe odaklanan bir müze tasarlıyor. Yemyeşil bir tepe, insanlığın ortak mirasına bir saygı duruşu olarak, bugünü temsil eden yanardöner bir balonu yükseltiyor. Açılış, olasılıkların sınırsız olduğu geleceğe, bilinmeyene gönderme yapıyor.

Mimari İnovasyon

Geleceğin Müzesi, mimari yenilik için gerçek bir meşaledir. Bir binanın uzatılmış halkası, 30.000 metrekarelik kolonsuz alandır. 77 m yüksekliğinde olan Gelecek Müzesi, sergi alanlarına, yeni teknolojiler için deneyim merkezlerine ve laboratuvarlara ev sahipliği yapacak yedi kata sahiptir.

17.000 metrekareyi aşan paslanmaz çelik cephe, tamamen robotlar tarafından üretilen 1.024 plakadan oluşuyor. Her plaka, ölçeklendirilmiş bir modelin 3D haritalanmasını gerektiren ve 16 aşamalı bir süreçle oluşturulan her katmanla birlikte dört katmandan oluşur.

22 Şubat'ta Açılacak Olan Dubai Gelecek Müzesi

Kaligrafi Kaplı Cephe

Binanın dışını Emirlik sanatçısı Mattar bin Lahej tarafından tasarlanan 14.000 metrelik ışıklı Arap kaligrafisi kaplıyor. Tasarım, Majesteleri Şeyh Muhammed bin Rashid Al Maktoum'dan alıntılar içeriyor.

22 Şubat'ta Açılacak Olan Dubai Gelecek Müzesi

Sürdürülebilirlik Simgesi

Sürdürülebilirlik için bir model olan Gelecek Müzesi, 4.000 megawatt güneş enerjisiyle çalışıyor. Müzeyi çevreleyen park, son teknoloji akıllı ve otomatik sulama sistemiyle donatılmış 80 bitki türünü içeriyor. Aynı zamanda müze, Orta Doğu'da, dünyadaki yeşil binalar içinde en yüksek derece olan Çevresel Enerji ve Tasarımda Liderlik (LEED) için Platinum Sertifikası alarak türünün ilk örneği oluyor.

22 Şubat'ta Açılacak Olan Dubai Gelecek Müzesi

Müzenin Kurgusu

Hayal gücünü besleyen ve onu kaynaklarla güçlendiren Gelecek Müzesi, dünyanın en parlak beyinlerine keşfetmek, denemek ve üretmek için bir yer sağlayacak. Günümüzün en acil endişelerine geleceğe yönelik çözümler sunarken, insan-yapay zeka (AI) kesişim potansiyeli hakkında fikir verecek. Bunun yanında müze, müdavimlerinin sanal dünya ile etkileşime girmesine yardımcı olacak ve dünyamızı şekillendirebilecek öncü teknolojiye ışık tutacaktır.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)