EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Osdorp, Zuidwestkwadrant Kentsel Dönüşüm Projesi

Ülke: Hollanda, Şehir: Amsterdam
DE NIJL MİMARLIK OFİSİ

Endry van Velzen, De Nijl Mimarlık’ın ortağı ve mimardır. Geçtiğimiz yıl ülkemizde 3.sü düzenlenen konut konferasında, “değişim / dönüşüm” konsepti altında, dünyaca ünlü konuşmacılar ve uzmanlarla beraber konuşmacı olarak yer almıştır. Konferansta, konut sektörünü birçok açıdan değişime uğratacak olan kentsel dönüşüm yasasının nasıl uygulanacağı, bu sırada gayrimenkul sektörünün karşılaşacağı durumlar, bu yasanın sektörün hangi alanlarını ne şekilde etkileceği tartışılmıştır. De Nijl, konut bölgelerinin dönüşümü konusunda tasarım ve planlama kesitinde çalışmaktadır. Aynı zamanda danışmanlığını yaptığı projeler de vardır. Çalışmaları yakından takip edilmekte ve yayınlanmaktadır. Van Velzen 2. Dünya Savaşı sonrası zarar gören, yıkılan mahallelerin yeniden yapılandırılması ile ilgili pek çok araştırma projesi yürütmüştür.

TASARIM 1995 / UYGULAMA 1997–2010

Zuidwestkwadrant Kentsel Dönüşüm Projesi, Amsterdam Osdorp’un konut bölgesinin güneybatı kesiminde yeniden yapılandırılan bir dizi konumda, yaklaşık olarak 2 bin konut için tasarlanmış bir kentsel gelişim stratejisidir.

1960’larda inşa edilen Osdorp, Amsterdam’ın ‘Westelijke Tuinsteden’ (Batı Bahçe Şehirleri)‘nin bir parçasını oluşturmaktadır. De Nijl’in bölgeyi analizlerinden iki unsur ortaya çıktı: Çerçeve ve bina sınırları.

Zuidwestkwadrant çevresindeki kentsel gelişimlere rağmen, çerçeve parçaları şehirde yeni bir rol elde etmiştir ve bu yüzden önceki kimliklerini kaybetmiştir. De Nijl’in benimsediği kentsel gelişim stratejisi, bu parçaları alan için yeni kimlik kaynakları olarak dönüştürmeyi hedeflemiştir. Kenarlardaki iki yeşil hat parklara dönüştürülmüş ve bir cadde, kentsel bağlantı yoluna çevrilmiştir. Kamusal alanın yenilenmesi; çevre binaların rekonstrüksüyonu ve arkalarındaki binaların renovasyonu ile ilişkilendirilmiştir. Bu kentsel tasarım stratejisi, ilerleyen dönemlerde ihtiyaç duyulması halinde yapılan ek projelerde, gereken müdahale için yeterli esnekliği sunmaktadır.

Projelerden biri; kulelerle, yeşil hattın şehir parkının kenarlarına kadar genişletilmesidir. (Parkrand Osdorp). Kulelerin arkasındaki yerleşim alanı, parka doğru bakmaktadır. Kulelerin tasarımı da Nijl Mimarlık'a aittir. Altı kulenin oluşturduğu sınır, parkın mekansal sınırlarını belirlemektedir. Bu, Westelijke Tuinsteden’de bir çok yerde uygulanan bir kentsel tasarım modifidir. Kuleleri eğime yerleştirme (placed on the grade) şekli, yeni bir özelliktir. Çiftler halinde sıralanan kuleler, parkın kenarında bulunan avluyu şekillendiren tesisat altyapısı üzerinde bulunmaktadır. Bu avlu, alçak bahçe duvarları boyunca ve geniş bir revak altından iki kuleye girişi sağlamaktadır. Yeşil bahçe ve şehir parkı, peyzaj mimarı Michael van Gessel tarafından tasarlanmıştır. Bahçe peyzajı hattın karakterini belirlemektedir.

Kuleler, endüstriyel yöntemler, prefabrik taşıyıcı cephe elemanları kullanılarak inşa edilmiştir. Taşıyıcı cephe kullanılması esnek kat planları oluşturulmasını kolaylaştırmıştır.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)