EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Hawa Mahal: Rüzgarların Sarayı

Hawa Mahal Sarayı Hindistan’ın Jaipur kentinde bulunur. Jaipur’un kalbinde bulunan bu güzel beş katlı saray, 1799 yılında Kachhwaha Rajput Hanedanlığı yöneticisi Maharaja Sawai Pratap Singh tarafından yaptırılmıştır. 

Yapının mimarı Lal Chand Ustad, sarayı kırmızı ve pembe kumtaşı kullanarak Lord Krishna’nın tacı, Hindu Tanrısı biçiminde inşa etmiştir. Babür mimari  tarzının güzel bir örneğini sergileyen piramit şeklindeki saray karmaşık tasarımlarla süslenmiş pencerelere sahiptir.  Hint tarihinde yapılan atıflara göre, Hawa Mahal’in inşasının arkasındaki asıl sebep; halk içine çıkması yasak olan kraliyet kadınlarının, halk arasında görülmeksizin sokaklarda günlük olayları ve törenleri izlemeleri için tüm caddeyi görebilmeleridir.

Arı kovanı şeklinde inşa edilen pencereler sayesinde yapı eşsiz bir mimari özellik göstermektedir. Hawa Mahal’in tepesinden şehrin panaromik manzarası izlenebilirken arka kısmında kalan tarihi  kalıntılarla birlikte saray günümüzde arkeoloji müzesi olarak da ziyaret edilmektedir.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)