EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

A1 COREX Çelik Yapıları Yangından Korur

Sektörde yeniliklerin temsilcisi, öncüsü olarak anılan Dalsan’dan yapısal çeliklerin yangından korunmasıyla ilgili bir ilk daha…

Çelik taşıyıcı sisteme sahip bir yapının yangın esnasında bütünlüğünü kaybetmeden, insanların tahliye olmasına zaman sağlayacak süre kadar ayakta durması gerekir. Binanın ayakta durabilmesi için taşıyıcı çelik kolon ve kirişlerin uzun süre yüksek sıcaklıklarda taşıma gücünü kaybetmeden, bütünlüğünü koruması gerekmektedir. Dalsan’ın  A1 COREX, ETAG018-4’e göre alçı levha ile yapısal çelikler için yangından koruma sistemini Avrupa’da ilk olarak sunan, ETA 18-050 numaralı Avrupa Teknik Onaylı bir üründür.

A1 COREX ile kaplanan çelik taşıyıcılar  yangında 15 ile 240 dakika arasında korunabilmektedir. 

Dalsan, Türkiye’de kendi tesislerinde ürettiği hiç yanmaz A1 COREX  ürünü ile Türkiye’de sektöründe yapısal çeliklerin yangından korunması sistemlerini test ettiren ve belgelendiren ilk firma olmuştur.  

Dalsan A1 COREX sistemlerini sadece belgelendirmekle kalmamış aynı zamanda bu testten elde ettiği değerleri “Yapısal Çeliklerde Yangın Çözümleri” adlı bir yayında toplayarak sektöre sunmuştur. Hazırlamış olduğu Yapısal Çeliklerde Yangın Çözümleri kitabı, çelik kolon ve kirişlerin istenilen yangın dayanım sürelerine ulaşması için kullanılması gereken toplam A1 COREX kalınlıkları, çelik kolon ve kirişlere yapılacak kaplama kalınlıkları hakkında bilgiler vermektedir.

Yapısal Çeliklerde Yangın Çözümleri kitabındayer alan kaplama kalınlık değerleri EN 13381-4’e göre EN 10025-1’de yer alan yapı çelik tipleri için Efectis laboratuvarlarında yapılan test sonrası, Efectis ERA Avrasya’nın sınıflandırma raporlarına göre verilmiştir. 

A1 COREX aynı zamanda Çevresel Ürün Beyanı’na sahip bir üründür.

Yapısal çeliklerde yangın çözümleri sunan Dalsan yayınını dalsan@dalsan.com.tr adresine mail atarak talep edebilir ya da www.dalsan.com.tr web adresinin “Sanal Kütüphane” bölümünden dijital haline (pdf) ulaşabilirsiniz. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)