EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Mahalle İle Etkileşime İzin Veren Gözenekli Bir Yaşam Alanı: Manzara Adalar

İşveren:  İŞ GYO
Ana Yüklenici: Antyapı
Konsept Tasarım: Perkins Eastman
Mimari Ruhsat ve Uygulama: DOME Mimarlık
LEED Danışmanı: Mimta EcoYapı, LEED Proven Provider

Perkins Eastman ekibi, dinamik bir yeni yerleşimi, mevcut konut dokusuna adapte etmekte, geleneksel bir banliyö bölgesine farklı kültüre sahip şehirli insanları getirip, iki toplumun kültürel birlik yaratması konusunda zorluk yaşasalar da, çözümü mahalle ile etkileşime izin verecek kadar gözenekli bir yaşam tarzı yaratmakta bulmuşlar.

Dünyanın en iyi mimari tasarım ofisleri arasında yer alan Perkins  Eastman, dünyanın dört bir yanındaki 17 ofisi ve yaklaşık  bin çalışanı ile  yapılı çevrenin her ölçeğinde projeler üretmekte. Butik binalardan, topluluklara değer katan karma projelere geniş bir portföye sahip olan ofisin portföyü; insan deneyiminin kalitesini artıran, ilerici ve yaratıcı tasarıma olan bağlılıklarını yansıtmakta. 

İŞ GYO’nun, 313.500 metrekarelik bir alanda lüks karma kullanımlı proje geliştirilmesi ile ilgili açtığı uluslararası yarışmayı kazanan  Perkins Eastman, Manzara Adalar projesinin tasarımlarına 2013 yılında başlamış ve 2015 yılı içerisinde tamamlamıştır. Dome + Partners ise Manzara Adalar projesinin Türkiye’deki uygulayıcısı konumundadır. 

İŞ GYO yatırımı olan bu karma proje; Marmara Denizi’nde yer alan Adalar manzarasına sahip ve stratejik olarak yerleştirilmiş beş eliptik şekilli kuleyi ve diğer donatı özelliklerini kapsamaktadır. Proje aynı zamanda kara, hava ve deniz ulaşımına, eğitim ve sağlık hizmetlerine erişimi kolay bir lokasyonda konumlanır. 

Perkins Eastman’ın, tasarımı gerçekleştirirken ele aldığı tasarım kriterlerinden biri; yeni kent merkezini şehrin her yerinden, genç profesyonelleri Kartal bölgesinde yaşamaya ve çalışmaya teşvik edecek, İstanbul’un trafik sorunlarını hafifletmeye yardımcı olacak bir yaşam tarzı yaratmak olmuş.

Arsanın konumu ve özellikle Adalar manzarası projenin tasarım sürecinde etkin rol oynamış
ve bütün yaşam alanlarının manzarayı görebilmesi aynı zamanda da yeşil alanlarla ilişki kurması hedeflenmiş.

Konut, ofis ve ticaret fonksiyonlarının birbiriyle hem işlevsel hem de kütlesel uyumu hedeflenmiş,  birbirlerini kesmeyen 3 konut bloğu kulesi, onların önünde daha alçak 2 ofis kulesi ve podyumda ise  ticaret kütlesi şeklinde bir tasarım stratejisi uygulanmış. Konut kulesi kimliği ile  ofis kulesi kimliği hem tasarımsal hem de fonksiyon olarak birbiriyle uyumlu ancak farklı tarzda tasarlanmış.

Tüm tasarım, organik bir kütle ve cephe anlayışı içinde rasyonel yaşam alanı oluşturma üzerine gelişmiş, bununla beraber podyumda oluşturulan ortak yaşam ve yeşil alanların tüm kompleksi sarması ve birleştirilmesi sağlanmış.

Perkins Eastman ekibi, dinamik bir yeni yerleşimi, mevcut konut dokusuna adapte etmekte, geleneksel bir banliyö bölgesine farklı kültüre sahip şehirli insanları getirip, iki toplumun kültürel birlik yaratması konusunda zorluk yaşasalar da, çözümü mahalle ile etkileşime izin verecek kadar gözenekli bir yaşam tarzı yaratmakta bulmuşlar.

Perkins Eastman ekibi binaların tasarımı ile optik bir yanılsama yaratmayı başarmış, dış kısımda, beş heykelsi kule, sıcak aylarda rüzgâr ve soğutmaya yardımcı olan bir elipsin zarif eğrilerini yansıtırken, iç kısımdaki ortogonal yaklaşım ile de binaları depreme karşı dayanıklı hale getirmişler. Projede yerel malzemelerin tercih edilmesi ve fotovoltaik panellere yer verilmesi  sürdürülebilir yaklaşımın bir kısmını temsil etmekte. 

Türk Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre Türk inşaat endüstrisi tahmini % 30 enerji tasarrufu potansiyeline sahip. Bu sebeple projede Perkins Eastman ekibinin ilk hedefi Manzara Adalar’ın enerji tasarrufunu bu seviyede gerçekleştirmesine yardımcı olmak olmuş.

Perkins Eastman ekibi; tasarım hedeflerini Kartal ilçesinin hava raporları doğrultusunda iklim analizlerini yaptıktan sonra belirlemiş. Bu hedefler doğrultusunda rüzgâr ve güneş analizlerine göre her binanın optimal oturumuna karar verilmiş. Kulelerin belirlenen şekli ve konumu; hakim Kuzeydoğu rüzgârları ile doğru çalışacak şekilde yönlendirilmiş. Kompleks; rüzgârın kuleler etrafında yumuşak bir şekilde hareket edebileceği şekilde tasarlanarak; açık alanlarda da eğlenilebilecek huzur dolu bir ortam oluşturulmuş ve kulelerin etrafında hafif basınç farklılıklarıyla dolaşan rüzgârın iç mekânlara alt kottan girip üst kota kadar dolaşması sağlanarak doğal havalandırmaya imkân sağlanmış.

İstanbul’da ısıtıcı kullanılan günlerin, soğutucu kullanılan günlere göre fazla olmasından dolayı, güneş ısı kazanımı ile soğuk günlerde binaların çevresini sıcak tutmanın mümkün olabileceği fikrinden hareketle her bir kulenin şekli ve yönü, güneş hasadı yapılabilecek şekilde konumlandırılmış. Bu kararlar doğrultusunda binaların dış cephesinin, genel güneş gölgeleme ve ısı kazancına katkıda bulunmak amacıyla metal kafeslerle kaplanması planlanmış. Balkonlar ise güneşin yoğun olduğu dönemlerde koruyucu olmaları nedeniyle çıkıntılar şekilde tasarlanmış. 

Manzara Adalar projesi; tüm bu özelliklerinin yanı sıra yeşil çatı ve yağmur suyu toplama stratejileri ile de sürdürülebilir bir peyzaj tasarımına sahip. Bulunduğu çevreye ve şehre bir imza niteliği taşıyacak yatırım değerine sahip olarak tasarlanan Manzara Adalar projesi aynı zamanda sürdürülebilir toplum anlayışıyla ilçenin canlandırılması için bir katalizör olacaktır.

Projede, ulusal ve uluslararası seçkin şirketlerin yer alacağı yaklaşık 46.000 m2 kiralanabilir alana sahip 2 ofis bloğu bulunmaktadır. Ayrıca restoran, kafe ve market alanlarıyla her türlü ihtiyaca karşılık verecek olan proje cadde mağazacılığı ile tam bir karma proje olma özelliği taşımaktadır. 

2015 yılında Sign of the City Ödülleri kapsamında “En İyi Pazarlama Kampanyası” kategorisinde “Premium Proje” seçilen Manzara Adalar projesi 2016 yılında ise “En iyi Rezidans” ve “ En İyi Karma Kullanımlı Proje” kategorilerinde premium proje olurken, “En İyi Çok Katlı Konut” kategorisinde ödüle layık görülmüştür. Manzara Adalar Projesi, Türkiye’nin emlak sektörü ödülü olan 2016 Sign of the City Ödülleri’nde En İyi Konut Projesi’ ödülünü kazanmıştır.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)