EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Kültür Kodu Olarak: Hromada

Bu yıl, 12.  CANactions Uluslararası Mimarlık Festivali, ülkenin tarihi ve kültürel kodlarına gömülen ve çağdaş sosyal hareketlere ve mimari biçimlere yansıyan  '' Hromada ''  kavramını keşfetmeye odaklanıyor. 

CANactions“ Hromada ”yı bir sosyal ve mekansal fenomen ve bu konuyu festivalde küresel bağlamda ortaya koyuyor. Bu kapsamda Danimarka'daki Kopenhag Tren İstasyonu'ndaki demiryolu deposunu , her yaştan insana hitap eden ve kentin sosyal koşullarını artıran bir eğlence alanı olan “ KopenhagOyun Alanı” na dönüştürdü.

Terk edilmiş demiryolu bölgelerinin olumsuz  sosyal koşullara sahip olduğu, bu nedenle terk edilmiş bölgeyi yeni toplum tesisleri ile canlandırmaya ve sosyal koşullarını iyileştirmeye ihtiyaç duyulmuştur. 

Site, 9 paralel ray ve 21 eski demiryolu yük vagonu ile düz bir yüzeyden oluşmaktadır. Her otomobil yenilenmiş, farklı bir işlev görmektedir. Çocuk oyun alanları ve tehlikeli alanlar ekstra önlem almak için çitle çevrilmiş ve sahadaki bazı unsurlar merdivenler, rampalar ve geçiş alanları ile donatılmıştır. Kompleksin genel planı bir park alanı, oyun alanı, spor alanları, yemek alanı ve etkileşimli bir bölüm içermektedir.

Kaynak: futurearchitectureplatform.org


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)