EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Betonla Deneysel Bir Konut

Çok sert bir malzeme ile deney yapan Antony Gibbon, yaşanabilir mekânlar yaratmak için dış beton kabuğun büküldüğü ve döndüğü bir konut projesi hayal ediyor. Son derece temel bir fonksiyona sahip olan proje, teknik sınırları zorlamaya ve hayal gücünü ortaya sermeye yönelik bir davetiye.

Mimara göre Twine: Seri Bir, “minimal cam iç mekânları barındıran bir dizi kemer oluşturmak amacıyla bükülüp kıvrılan bir dizi organik formu yerine yerleştiren bir proje.”

Antony Gibbon konut alanı yaratmak için programı 2 bölüme ayırmış. Salon ve mutfak alanları ilk beton kıvrımın içine yerleştirilmiş; burada yapı zeminle birleşip, etrafı kapalı bir ünite oluşturuyor. İkinci kıvrım dizisiyse yatak odalarına ev sahipliği yapacak.

İç ve dış mekânların sürekliliği var, iki alanı birbirinden ayıran tek şey transparan, cam paneller. Beton dalga formların zeminden en fazla uzaklaştığı noktada, yani kompozisyonun  tam orta yerinde gizli bir oturma alanı var; burada samimi ve gözlerden uzak bir alan yaratılmış.

İster iç mekânda olsun ister dış mekânda, mimari yenilikler, yapıya hem kiracıların hem de ziyaretçilerin merakını tetikleyecek eğlenceli bir hava katıyor. DNA’yı andıran tasarım çatının kimi yerlerinde düzlükler oluşturuyor. Yatay plan güneş panellerini tutuyor ve yapının merkezinde, çatının düz kısmında sadece yukarı doğru kıvrılan bir merdivenle ulaşılabilen bir jakuzi var.

Fotoğraflar: Christele HarroukYorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)