EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Tasarımda Her Şeyin Azı İyidir

Yeşil Bina Konseyi, Güney Afrika’daki en yüksek derecelendirme anlamına gelen Interiors Green Star v1 sertifikasını Capetown merkezli Formfunc Stüdyoları ofis alanlarına verdi. Ülkede ilk kez bir ofis ve dağıtım merkezi bu tür bir derece ile ödüllendirildi. Çok disiplinli, yerel bir çevre firması olan Terramanzi Group'un öncülüğünde yapılan tasarım, enerji verimliliğinin yanı sıra ofis çalışanlarının sağlığını ve refah seviyesini de optimize ediyor.

Green Star derecelendirme kriterleri göz önünde bulundurularak tasarlanan projede, Terramanzi Grubun çevre danışmanları, ofisin tüm unsurlarını değerlendirilen her kategoride 75-100 arası kredi alacak şekilde uyarlamışlar. Bu da, kullanılan malzemelerden, İç Mekân Çevresel Kalite (IEQ) ve emisyonlara kadar bir dizi faktörün ciddi bir şekilde planlanması anlamına geliyor.

Tasarımda “Her şeyin azı iyidir” yaklaşımıyla yola çıkılmış ve böylece en az malzeme kullanımı için duvarlar ve tavanlar sıvasız bırakılmış. Mümkün olan her yerde düşük VOC içeren boyalar ve sızdırmaz maddeler kullanılmış.

Ofiste hem düşük hem de yüksek teknolojik çözümlerden faydalanılmış; doğal gün ışığından yararlanmak için zeminden tavana cam montajı kullanılmış ayrıca  SANS 10400 gereksinimlerinin üzerine çıkmak için binadaki  hava oranlarını artıran yüksek verimli HVAC sistemi kullanılmış. Karbondioksit, su ve elektrik seviyelerini izlemek ve kontrol etmek için sensörler kurulmuş. Sorumlu çevre yönetimini teşvik etmek için de ofis, geri dönüşüm istasyonu ve organik atık için bir kompostlama ünitesi ile donatılmış. Çalışanlar ayrıca tesis bünyesinde bisiklet ve motosiklet park alanına erişebiliyorlar.

Formfunc'un direktörü ve kurucu ortağı Kim Kowalski  konuyla ilgili şöyle diyor: “Humanscale® ergonomik sandalyelerin, iş istasyonlarının ve diğer ofis aksesuarlarının Güney Afrika pazarına özel distribütörü olduğumuz için, ofis ortamımızın ergonomik bir çözümün ötesine geçmesi zorunluydu; aynı zamanda çalışanlarımız için daha basit ve daha sağlıklı bir ofis ortamı felsefemizi de yansıtmak istiyorduk.”


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)