EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Hem Yeşil Hem Şehir

KEMERLIFE XXIII KONUT PROJESİ

Modüler bir planlama anlayışı ile tasarlanan proje, birbirine dönüştürülebilen farklı tipteki konutların doğrusal bir dolaşım yolu boyunca yan yana yer aldığı bir dizilim ile kurgulanmıştır.

Metal Yapı Konut yatırımı olan ve İstanbul Kemerburgaz’da bulunan Kemerlife XXIII konut projesi, KPM Kerem Piker Mimarlık tarafından tasarlanmıştır. 3 blokta 168 daire ve 8 mağazadan meydana gelen projede 7 bin 750 metrekarelik arsa üzerine 1+0’dan 5+1 dublekslere kadar farklı konut tipleri yer almaktadır. Kemerlife XXIII’ün mimarisi ferahlık ve bol gün ışığı üzerine kurgulanmıştır.

“Hem yeşil, hem şehir” sloganıyla yola çıkılan Kemerlife XXIII projesi yakın zamanda bölgede yapılacak olan konut projeleri için örnek teşkil etmektedir. Ortak bir avlu etrafında çeperlere yaslanarak arazinin geometrisini takip eden üç bloktan meydana gelen projenin birinci blokunun zemin katında ana cadde boyunca yola cephe veren dükkânlar, ikinci ve üçüncü katlarında ise farklı büyüklükteki konutlar yer almaktadır. Dükkân ve konut tarifleriyle bölgedeki görüntünün devamı olarak görülebilecek birinci blokun aksine ikinci ve üçüncü bloklar bütün katlarda iç avluya ya da komşu sokaklara yönelen teraslı konutlardan meydana gelmektedir.

Modüler bir planlama anlayışı ile tasarlanan proje, birbirine dönüştürülebilen farklı tipteki konutların doğrusal bir dolaşım yolu boyunca yan yana yer aldığı bir dizilim ile kurgulanmıştır. Böylelikle dairelerin cephe boyunca ilişkilendirildiği terasların bütün yaşam alanlarına hizmet etmesi sağlanmıştır. Yapının çeperi takip eden kütlesi üst katlarda hafifletilerek farklı kotlarda sitenin ortak kullanımına açık teras bahçeler düzenlenmiştir.

Taşıyıcı sistemden ayrışarak ikincil bir cephe sistemi olarak kurgulanan ahşap kayar paneller, planlamanın modüler yapısından kaynaklanan ve farklı türdeki plan tiplerinin yan yana gelişiyle her seferinde çeşitlenen iç cepheyi örterken, yapının içiyle dışı arasında yer alan ara mekânları tarifleyen düzenli bir yapısal eleman olarak tasarlanmıştır. Terasların farklı mevsimlerde de yaşam alanı olarak kullanılmasına olanak sağlayan ahşap kayar panellerin dinamik yapısının projenin dışarıdan algısını da zenginleştirmesi hedeflenmiştir.

Biri taş, ikisi ahşap bloktan oluşan Kemerlife XXIII projesinde güneş panelleriyle yeşil enerji sağlanmaktadır. Daireler akıllı ev sistemiyle donatılmış, site içerisine kurulan güneş enerjisi ve atık su toplama sistemiyle aidatların düşürülmesi hedeflenmiştir.

KEMERLIFE XIII Konut Projesinde Lunawood Isıl Ahşap Ürünleri Kullanılmıştır.

Proje genel kullanıma açık alanlarında havuzu, kafeteryası ve peyzaj alanları, 7/24 güvenlik, kapalı otoparkı, her ev için ayrılan özel kullanım depoları, güneş panelleriyle sağlanan yeşil enerji sistemiyle modern ve konforlu bir hayat tarzı sunmaktadır.

Proje: Kemerlife XXIII Konut Projesi
Lokasyon:
Kemerburgaz, İstanbul
Toplam kapalı alan:
40,000 m2
Ekip:
Kerem Piker, Burçak Sönmez, Çiğdem Erdoğan, Oğuzhan Saygı, Yağız Söylev, Nazlı Tatar, Beyza Derbentoğulları, Duygu Bingül, Mahmut Ünal, Baran Aybars, Begüm Nazifoğlu, Pelin Arabacıoğlu, Tuğçe Alkaş, Deniz Üstem, Oğuzhan Aydın, Burak Saatçioğlu, Miray Karabulut, Neslişah İnan, Bengisu Derebaşı
Danışman:
Emre Arolat
3b görseller:
Oda Viz


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)