EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Bina D - Demonte Edilebilir Bina

Bina D (Demonte edilebilir), Hollanda kenti Delft'in merkezinde tarihi ve anıtsal bir yapı sahasında inşa edilen modern, sürdürülebilir ve demonte edilebilme özelliği taşıyan bir yapıdır. Bahsi geçen saha imar, tasarım ve bina projelerinin hayata geçirilmesi konusunda tecrübeli bir acente olan Cepezed’e aittir. Cepezed, 2012 senesinde sahayı, Delft Teknoloji Üniversitesi'nden kalan laboratuvarlarla birlikte devralmış. Şirket, anıtsal binaları, yaratıcı sektörde faaliyet gösteren farklı şirketler için bir dizi yaratıcı binaya dönüştürmüş ancak sahada anıtsal olmayan tek binanın durumu oldukça kötüymüş.

İşte bu bina şimdi Bina D (Demonte edilebilir Bina) olma yolunda ilerliyor. Hollanda 2050 senesine kadar tüm inşaat faaliyetlerini döngüsel hale getirmeyi planlıyor; Cepezed de modüler ve demonte edilebilir tasarım ve inşaat konusunda iyi bir üne sahip. Ayrıca, Cepezed’in proje geliştirme uzmanlarından Menno Rubbens, ulusal döngüsel inşaat projesinin üyelerinden. Bu sebeplerden ötürü de Bina D, Cepezed’in kendi çalışmaları açısından önem arz ediyor. Şirketin döngüsel inşaata yaklaşımı ve bu tip binaların yapım yöntemi daha sonraki projelere katkı sağlayabilir. Hatta bütün haliyle daha sonraki projelerde kullanılabilir.

Hafif, esnek ve düşük emisyonlu. Bina D, kullanılmadığı için yıkılmış olan eski binayla aynı ayak izine sahip. Bina, 11 x 21.5 metre ölçülerinde ve her biri yaklaşık 200 metrekarelik kiralanabilir alana sahip toplam dört kattan oluşuyor. Demonte edilebilmesinin yanı sıra yapı çok hafif ve malzeme kullanımı minimumda tutulmuş. Bina düzenlemesi tamamen esnek, gaz bağlantısı yok ve ısı geri kazanımı ile donatılmış. Zemin kat dökme betondan inşa edilse de binanın geriye kalan tüm bileşenleri modüler ve kuru monte. Tasarımda temel ilke en üst düzeyde basitlik. Kullanılan malzemelerse çelik, ahşap ve cam. Bina D, çelik, prefabrik ve son derece ince bir ana destek yapısından oluşan optimize bir kitten oluşuyor.

Zeminler ve çatı, aynı zamanda prefabrik olan hafif ahşap Lamine Kaplama Kereste (LVL) elemanlarından yapılmış. Bunlar kompakt bir yüksekliğe sahip ve kurulumlar bunlara entegre edilmiş. LVL unsurları görünür kalır ve binanın estetiğinin bir parçasıdır. Sıva biyo bazlı olup, karton petek yapısında üstte alçı lif levhaları olan çakıl benzeri granüllerden oluşur. Tüm sıva tekrar kolayca çıkarılabilir. PVC kaplama zemin kısmen geri dönüştürülmüş PVC'den yapılmıştır.

Binada pencere çerçevesi yok: Çift katmanlı yalıtım camı doğrudan çelik yapıya monte edilir. Bu nedenle çelik konstrüksiyon kaynaklı vida profilleri ile donatılmıştır. Cephenin büyük ölçüde şeffaf olması, iç ve dış mekân arasında güçlü bir görüş açısına ve etkileşime olanak tanıyor. Dikey olarak yerleştirilen çıtalar binaya doğal havalandırma sağlamak için açılabiliyor. Bina modern yapısıyla mevcut tarihi binalar ile güçlü ve ilginç bir tezat oluşturuyor. Bu aynı zamanda Cepezed’in yeni ile tarihi olanı nasıl bir araya getirdiğine dair de bir örnek. Binanın tamamı büyük bir yangın bariyeri gibi işlev gördüğü için yangına dayanıklı malzeme kullanımı en aza indirilmiş; sadece merdiven boşluğunda yangına karşı mukavemetli malzeme kullanılmış. Her bir katta tavana entegre klimalar mevcut. Ayrıca binada ısı eşanjörü var. Panjurlar sayesinde güneş ve ışık koruması sağlanıyor.

Yapım Süreci: İnşaat, altı ay gibi kısa bir sürede gerçekleştirilmiş. Asansör boşluğunun konumlandırılmasıyla birlikte, çalışmalar başladıktan bir saat sonra bina tamamen yükseltilmiş. Çelik iskeletin ve ahşap zeminlerin tüm yapısı üç hafta içinde bir araya getirilmiş . Bu, proje geliştiricilerinden, iç mimarlara ve uygulama koordinatörlerine kadar herkesin dahil olduğu entegre bir işbirliğiyle gerçekleştirilmiş. Tüm uzmanlar sadece sürecin verimliliğini değil, aynı zamanda koordinasyon seviyesini ve dolayısıyla kaliteyi de iyileştiren bir yöntemle tek bir çatı altında toplanmış. Tüm süreç boyunca tasarımcılar ve inşaat koordinatörü arasında yakın bir işbirliği sergilenmiş ve tasarımdaki kilit figürler de uygulama ekibine dahil olmuş. Dış ortaklarla yapılan işbirliği de kayda değer. Bu ortakların birçoğu ile Cepezed, diğer projelerde de işbirliği yapmış. Sonuç olarak, tüm taraflar halihazırda birbirlerine iyi uyum sağlamışlar.


Mimarlar: architectenbureau cepezed
Alan:
 968.0 m²
Sene:
 2019
Fotoğraflar:
 Lucas van der Wee


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)