Düşük Etkili ve Sürdürülebilir Şekilde Nasıl İnşa Edilebilir?

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
CASA TEPUI TULUM'DA BİR TATİL KONUTU OLARAK ORTAYA ÇIKIYOR

Düşük Etkili ve Sürdürülebilir Şekilde Nasıl İnşa Edilebilir

CO-LAB Design Office tarafından tasarlanan sürdürülebilir mimari Casa Tepui, Tulum'da yeşillikler arasında gizlenmiş, seyahat etmeyi, yemek yapmayı ve evden çalışmayı seven Venezuelalı/Meksikalı bir çift için inşa edilmiş bir tatil konutu olarak ortaya çıkıyor. Genel tasarım modern bir evin konforunu sunarken, bir ağaç evin niteliklerini hatırlatıyor. Sürdürülebilir mimari proje ekibi, "Bu villanın ilham kaynağı, güneydoğu Venezuela'nın yerli dilinde 'tanrıların evi' anlamına gelen tepui düz masa dağlarından geliyor. Bu durumda yükseltilmiş yaşam alanı, sahiplerine zamanlarının çoğunu geçirdikleri alana yemyeşil bir fon sağlıyor." diye yazdı.

Düşük Etkili ve Sürdürülebilir Şekilde Nasıl İnşa Edilebilir

Bu yerel ruhu pekiştiren pek çok ayrıntı var; örneğin üç taraftan duvarların içine yerleştirilmiş ve hafif esintilerin mekandan geçmesine izin veren sürgülü ahşap pencereler; mutfağa taze malzemeler sağlayan ve odayı gün boyunca kokulu esintilerle donatan aromatik bitkilerin bulunduğu etrafı saran saksılar; yüksek yaşam alanı pencerelerinin altına dikilen muz ve papaya ağaçları, meyvelerin izlenmesine ve ağaçların tepelerinden doğrudan yetiştikleri yerden toplanmasına olanak tanıyor. Ve çok daha fazlası.

CO-LAB, ORGANİK BİR PALETLE YÜKSEK BİR YAŞAM ALANI TASARLIYOR

Düşük Etkili ve Sürdürülebilir Şekilde Nasıl İnşa Edilebilir

Sürdürülebilir mimari örneklerden Casa Tepui'nin birinci katında mutfak, yemek ve oturma odası, yükseltilmiş bir yüzme havuzu ve terasa açılan uzun bir alanda birleşiyor. Bu kattaki sade bir ev ofis odası, çiftin çalışma molalarında havuza girerek kendilerini yenilemelerine olanak tanıyor. CO-LAB zemin katta, ev sahiplerinin özel bahçelerine ve teraslarına açılan üç banyolu yatak odasını bir araya getirmiş. Çatı katında bir barbekü ve yemek masası, bir jakuzi ve geniş uzanma seçenekleri bulunuyor.

Düşük Etkili ve Sürdürülebilir Şekilde Nasıl İnşa Edilebilir

Ayrıca nötr tonların ve organik renk paletlerinin kullanımı doğal çevreyle uyum sağlayarak evin tek tek unsurlarını bir bütün olarak güçlendiriyor. Duvarlar beyaz cilalı çimento ile kaplanmış ve açık gri cilalı çimento zeminlerle yumuşatılmış. Mimarlar tarafından tasarlanan ısmarlama mobilyalar ile dekorasyon sade ve sıcak. Hafif, esintili odalar çevredeki yeşilliği çerçevelerken, hareketli gölgeler duvarları süslüyor ve bir plaj gününün ardından gevşemek için en uygun huzurlu atmosferi yaratıyor. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş. 

AĞAÇLARI KORUMAK, ÇAPRAZ HAVALANDIRMA KULLANMAK, YAĞMUR SUYU TOPLAMAK

Düşük Etkili ve Sürdürülebilir Şekilde Nasıl İnşa Edilebilir

Sürdürülebilir mimari Casa Tepui'yi şekillendirirken mimarlar düşük etkili ve sürdürülebilir bir düşünce yapısına bağlı kaldı. Bir yandan inşaat sırasında hiçbir ağaç kesilmedi; mimarlar mevcut on bir ağacı arsanın çevresine taşıyarak yeşil örtüyü güçlendirdi ve komşu arsalardan daha fazla mahremiyet sağladı. Öte yandan konut, çapraz havalandırma sistemi ve yığın etkisi sayesinde bu tropik iklimde doğal olarak nefes alacak şekilde tasarlanmış. Son olarak bir yağmur suyu toplama sistemi ve güneş panelleri evin enerji yükünü azaltmasını sağlıyor. Genel olarak kullanılan malzemeler tropikal iklimin gerektirdiği dayanıklılık ve az bakım ihtiyacına cevap veriyor. Sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler entegre edilmiş. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)