EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Kentsel Dönüşüm Başladı, Yaşam Alanları Küçüldü

Emekleme döneminden yürüme dönemine geçen ‘kentsel dönüşüm’ kavramı üzerinde hâlâ tam bir uzlaşma sağlanabilmiş değil. Meslek birlikleri, mimarlar, inşaat firmaları kentsel dönüşümdeki doğru ve yanlışları masaya yatırmaya devam ediyorlar. Ancak kentsel dönüşüm kavramı tartışıladursun, kentsel dönüşüm rant olarak algılanmaya devam ediyor ve konutlarda insanların oturacağı göz ardı edilip yaşam alanları iyice küçülüyor. 1991 yılından beri özellikle İstanbul Anadolu yakasında yaptığı işlerle adından söz ettiren AE Mimarlık’ın Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Erkurtoğlu, kentsel dönüşümle birlikte mimari projelerde de değişiklik yaşandığını belirtiyor ve mimaride zaman zaman geleneksel verilere de başvurulması gerektiğinin altını çiziyor. Ahmet Erkurtoğlu açıklamasında, “Örneğin; sürdürülebilir bir kentsel dönüşüm süreci için geleneksel kentlerde görülen; hayat, avlu, ara sokak gibi çözümlemeleri yaşamın birbirine geçişini sağlayan mekânlar olarak ele alıp, yeni ihtiyaçlara


yönelik yeni organizasyon modelleri oluşturulmalıdır. Tüm bu aşamalar değerlendirildikten sonra mekânın dönüşümü konusunda karara varılmalıdır. Böylelikle kentsel dönüşümün bir son değil yeni başlangıçlar olması için adımlar atılacaktır.” diyor.

Kentsel dönüşüm, tüm toplumu ilgilendiriyor

Kentsel dönüşümde şu an genel bir planlama yerine birbirine sıra sıra eklemlenmiş parseller dönüştürülüyor. Oysa bu durum konut stoklarına ne yazık ki çözüm getirmiyor. Adı kentsel dönüşüm olan bir olgudan bahsediyoruz ancak değişen kentleşme dinamiklerine katılım sağlayacak kentsel kamusal alanlar planlayamıyoruz. Mevzuat ve yasaların akıllı kent ve yerleşme stratejilerini geliştirerek, gelecek nesillerin kendi ihtiyaçlarını karşılama becerisini tehlikeye atmadan günümüz ihtiyaçlarına cevap vermesi gerekir. Ancak kent içindeki parsellerin yıkılıp yerine yüksek binaların yapılması kentsel dönüşüm olarak algılanıyor. Kentsel dönüşüm, toplumun tümünü ilgilendiren bir olgudur. Sadece parselde ikamet eden riskli yapı sahipleri, sadece müteahhitler, sadece mimarlar değil, hepimiz bu konunun muhatabıyız. Biz proje üretirken parselin sokağında yürüyen kişiye karşı da sorumluluk hissediyoruz.

İnsan ön planda tutulmalı

AE Mimarlık olarak çevresel uyum kaygısıyla tanımlı bir bütün alan içinde yeni alanlar yaratmaya çalışıyoruz. Giderek betonlaşan kamusal alan ve yeşil alanlara duyulan özlemi parsel ölçeğinde maksimum verimlilikte kullanmaya çalışırken; kent ölçeğinde insanların ihtiyaçlarını öngören, yaşlı-çocuk-engelli için konfor sunan, kaliteli ve estetik bir fiziksel çevre sunan ekonomiden yanayız. Aynı zamanda akıllı yerleşme stratejileri ile verimli alan kullanımlarını ön plana çıkarmanın ve insana verilen önemin her zaman üst düzeyde tutulması gerektiğini savunuyoruz.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)