ABD'den Yeni Binalar İçin Enerji Verimliliği Yasası

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
ABD Enerji Bakanlığı yakıt ve elektrik maliyeti dünya çapında yükselirken, devlete ait yeni binalar ve ticari olarak temin edilebilen klima üniteleri için güncellenmiş enerji verimliliği standartlarını yayınladı. Nisan 2023'te yürürlüğe girecek olan gereklilikler, tüm yeni federal binaları ve mevcut binalardaki tadilatları güncellenmiş yasalara uymaya zorlayacak.

ABD'den Yeni Binalar İçin Enerji Verimliliği Yasası

Bunlar önümüzdeki 30 yıl içinde net maliyetlerde 15 milyar dolardan fazla tasarruf sağlayacağı ve karbon emisyonlarının azaltılmasına yardımcı olacağı tahmin edilen Code Council'ün 2021 International Energy Conservation Code'un (IECC) uygulanmasını içerir. ABD hükümetinin bir kolu olan Enerji Bakanlığı tarafından ortaya konan teklifler, tüketicilerin elektrik faturalarından tasarruf etmelerine yardımcı olmak için oda klimaları ve havuz ısıtıcıları için yeni standartları da kapsıyor. Bu özellikle ülkenin bazı bölgelerinde sıcaklıklar artmaya devam ettikçe çok sayıda satın alınan klimalar için önemlidir.

DOE'ye göre, düşük katlı konut olmayan binalarda enerji tasarrufu için bir başka kriter olan 2021 IECC ve 2019 ASHRAE Standardı 90.1'in uygulanması, ilk yıl içinde işletme maliyetlerinde 4,2 milyon dolar tasarruf sağlayacak. IECC'yi otuz yılı aşkın bir süredir geliştiren ve bilgilendiren The Code Council'den yapılan açıklamada, "Güncel model enerji yasalarının benimsenmesi ve uygulanması, enerji tasarrufu sağlamanın ve karbon emisyonlarını azaltmanın anahtarıdır." dedi.

Duyuru artan enerji maliyetlerinin küresel olarak kamusal söylemin ön saflarında yer aldığı bir zamanda geldi. Yükselen fiyatlar, koronavirüs pandemisi, rekor enflasyon ve Rusya'nın Ukrayna'yı işgalini takiben hızlı küresel ekonomik toparlanmanın bir birleşimine bağlanıyor. Avrupa'da, Ukrayna'daki durum hükümetleri yenilenebilir enerjiye geçişlerini hızlandırmaya ve Rusya'dan gelen fosil yakıtlara daha az bağımlı olmaya zorluyor.

ABD federal binaları arasında adliyeler, belediye binaları ve askeri üsler gibi sivil kurumların yanı sıra ofisler, hastaneler ve depolar gibi devlet tarafından işletilen diğer tesisler bulunur. Aralık 2020'de eski başkan Donald Trump, tüm yeni federal binaların "güzel" olması gerektiğini, yani klasik ve geleneksel mimari tarzları takip etmeleri gerektiğini zorunlu kılan bir kararname çıkardı. Ancak Joe Biden, göreve başlamasından iki aydan kısa bir süre sonra bu emri iptal etti.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)