Abu Dabi'nin Yeni Kentsel Biyoçeşitlilik Parkı

Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi, şehir merkezinin kalbinde yeni bir kentsel biyoçeşitlilik parkı ile doğayı öne çıkarıyor. 27.500 metrekarelik Al Fay Park, çevre düzenlemesi yoluyla doğal soğutmayı en üst düzeye çıkararak yerel mikro iklimi geliştirmek için ustalıkla tasarlanmıştır. Arapça “Gölge Parkı” anlamına gelen bu isim, parkın ağaçlar ve çalılar boyunca bölgenin ısınmasını azaltmak için doğal tasarım çözümlerini kullanmasına atıfta bulunulmuştur. Abu Dabi Belediyeler ve Ulaştırma Bakanlığı'na göre, hem yerel mikro iklimleri hem de sosyal kamusal alanı geliştirmek için biyolojik çeşitliliği kullanan BAE'deki ilk kentsel park.

Al Fay Park, çevre dostu peyzaj mimarisiyle tanınan Danimarkalı tasarım stüdyosu SLA tarafından tasarlanmıştır. Kurum içi biyologlar ve bitki uzmanlarından oluşan bir ekip, kamusal kentsel alanı tasarlamadan önce bir yıl boyunca bölgenin vahşi yaşamını ve doğal mikro iklimlerini araştırdı. BAE'ye özgü bitkilere, en iyi büyüme, yaşam koşullarına ve bunları park tasarımına entegre etmek için en iyi uygulamalara baktılar. Ek olarak ekip, yerli hayvanlar için en uygun habitatları ve yaşam koşullarını yaratmak için tozlaşan böcekler ve kuşlar gibi yerel vahşi yaşam türlerini inceledi.

SLA Tasarım Müdürü ve ortağı Rasmus Astrup,” ağaçların yoğunluğu, toprak tasarımı, sadece devridaim suyu kullanan sulama ve yerli türlerin tek kullanımı, parkın geleneksel parklara kıyasla yüzde 40 ile sulamasını radikal bir şekilde azaltmasını sağlamakla kalmıyor. Dikim ayrıca Abu Dabi'nin ortasında yemyeşil ve canlı bir atmosfer sağlayan arıları, tozlayıcıları, kuşları ve hayvanları da çekiyor. Son olarak, mikro iklim tasarımı oyun, spor ve eğlence için mümkün olan en iyi sosyal ekosistemi sağlar – Al Fay Park'ı hem sosyal hem de iklimsel olarak şehirdeki en havalı yer haline getirir. dedi. Park, BAE ulusal ağacı Ghaf ağacı da dahil olmak üzere biyoçeşitliliği güçlendirmeye yardımcı olmak için 2.000'den fazla yerli bitki içermektedir. Ağaçlar çöl fidanlıklarında yetiştirildi ve daha sonra mülke nakledildi.

Ormanlık ortam parkın doğal özelliği olmakla birlikte, birden fazla spor tesisi, oyun alanları, yiyecek kamyonları için alan, tırmanma duvarları, açık oturma alanları ve hatta bir mini golf sahası dahil olmak üzere birçok sosyal yönü de vardır. Tasarımcılar ayrıca güneyden gelen serin esintileri yönlendirmek ve kum sızmasını azaltmak için eğimli girişleri dahil etmeyi seçtiler.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)