Aedas Sürdürülebilir Yeni Genel Merkez İnşa Ediyor

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Çin, Qiongzhou Yolu üzerinde bulunan Haikou Jiangdong yeni bölgesi, yeni sanayi merkezlerinin geliştirilmekte olduğu bir alandır. Aedas kısa süre önce yeni bir sürdürülebilir bina inşa etmeyi planlayan SHCCIG (Hainan) Uluslararası Endüstri Merkezi'ne layık görüldü.

Aedas Sürdürülebilir Yeni Genel Merkez

Tasarımcı ve müşteri bunu bölgelerini akıllı alt yapıyla geliştirmek için bir fırsat olarak görüyor. Haikou'nun tropikal iklimi nedeniyle yakındaki deniz manzarasını en üst düzeye çıkarmak, güneşe maruz kalma ve havalandırmayı optimize ederek iklimden en iyi şekilde yararlanmak için geniş bir doğrusal blok düzeni inşa edildi. 

Aedas Sürdürülebilir Yeni Genel Merkez

Bu süre zarfında personel genel merkezin bu bölümünde yaşayacak. Genel merkezde iş, yaşam, eğitim ve toplantı alanları bulunuyor. Aedas Global Tasarım Müdürü Kevin Wang, “Yapı tüm serbest ticaret bölgesi için yeşil bir kriter olmayı amaçlıyor.” dedi.

Sürdürülebilir mimari aynı zamanda Çin'deki en yüksek yeşil bina etiketine sahip olmayı hedefliyor. Sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemlerden iki katmanlı panjurlu cephe ısı transferini azaltmaya ve bina içinde temiz hava tutmaya yardımcı oluyor. Çok katmanlı bir kamusal alan yaratmak için zemin katın yarıya indirilmiş.

Aedas Sürdürülebilir Yeni Genel Merkez

Bu enerji tüketimini en aza indirerek ve ziyaretçi refahını en üst düzeye çıkarıyor. Birinci katta güzel manzaralar ve bodrum katında daha fazla ışık sağlıyor. Tasarımcıya göre bir tür kentsel oturma odası hissi yaratılmak istendi. 

Aedas Sürdürülebilir Yeni Genel Merkez

Yapı şirketle ilişkili enerji kaynaklarını temsil eden dört bloğa bölünmüş. Bugün hala kömürü entegre ediyor ancak sürdürülebilir bir gelecek için kimyasallar, çelik ve elektrik kullanarak kendini yeniden icat eden bir şirketin sembolü haline geldi. Wang, “Ekolojik merkez Haikou'nun akıllı ve çeşitli işletmeleri birbirine bağlayan canlı bir çalışma merkezi olacak.” dedi.Bina hala planlama aşamasındayken Aedas bir dizi temiz ve yenilenebilir enerji sistemi kuracak.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)