Suudi Arabistan ve Çölün Kalbinde Tasarım

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org

Suudi Arabistan, Neom geliştirme kapsamında Zaha Hadid Architects, UNStudio, Aedas, LAVA ve Bureau Proberts tarafından tasarlanan Trojena Resort'ta 2029 Asya Kış Oyunlarına ev sahipliği yapma hakkını kazandığını duyurdu.

2029 Asya Kış Oyunları, Suudi Arabistan'da geliştirilmekte olan yenilenebilir enerjiyle çalışan bir bölge olan Neom'un bir parçası olarak 2026'da tamamlanması planlanıyor ve  60 kilometrekarelik bir kayak ve açık hava etkinlikleri merkezinde yapılacak.

NEOM Asya Kış Oyunları

NEOM Genel Müdürü Nadmi Al Nasr, “Trojena, çölün kalbinde bir kış atmosferi yaratmak ve bu kış oyunlarını benzeri görülmemiş bir küresel etkinlik haline getirmek için doğru altyapıya sahip.” dedi. “Yıl boyunca açık havada kayak imkanı sunan” tesis, Akabe Körfezi kıyılarından yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta, 1.500 ila 2.600 metre yükseklikteki dağlık bir alanda inşa edilecek. Açık havada kayak keyfi yapabileceğiniz ilk yer olacak.

Trojena adlı proje, İngiliz stüdyo Zaha Hadid Architects, Hollandalı stüdyo UNStudio, uluslararası stüdyo Aedas, Alman stüdyo LAVA ve Avustralya stüdyosu Bureau Proberts dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından mimarlardan oluşan bir ekip tarafından tasarlandı. Master plan LAVA tarafından tasarlanmış. LAVA ayrıca Neom'un "fütüristik katlanmış dikey köy" olarak tanımladığı tünel şeklinde bir gelişme tasarladı.

fütüristik katlanmış dikey köy

NEOM yanında Bureau Proberts tarafından tasarlanan insan yapımı bir tatlı su gölü olduğunu ve Zaha Hadid Architects'in "tasarımın diğer unsurlarını geliştirdiğini" söyledi. Aedas kayak köyünü kendisi tasarlayacak ve UNStudio bir dizi kayak pisti villası inşa edecek. Toplamda geliştirme 3.600'den fazla otel odası ve 2.200 daireyi içerecek.

The line

Tesis, Suudi Arabistan'ın Neom bölgesinin bir parçası olarak geliştirilmekte olan on bölgeden biridir. Neom geliştirmesinin bir diğer önemli parçası olarak yapım aşamasında olan The Line mega şehire bağlanacak. Bu yılın başlarında tanıtılan The Line, dokuz milyon insanı barındıracak şekilde tasarlanmış 500 metre yüksekliğinde aynalı bir gökdelen.

Yapay göl

Duyurudan sonra, birçok şehir planlama uzmanı, yapının ütopik vizyonu ve sürdürülebilirlik iddiaları hakkında şüphelerini dile getirdi. Ancak, şehir planlama genel müdürü Tarek Qaddumi, Neom ile özel bir röportajda "Mevcut yaşam tarzımızda devrim yaratacağını." söyledi.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)