Yağmur Dostu Bir Okul Projesi

LINK Arkitektur, yerel iklim koşullarını ve zorlukları eğitim süreciyle bütünleştiren bir okul tasarıladı. İsveç Yakın Torslanda'da bulunan okul yılı boyunca her gün yağmur alan bir yerde konumlanıyor. Bu durumu ise öğrenme ve oyun için bir kaynak olarak ele alıyor. 


Projede iklim değişikliğinin bir sonucu olarak artan yağış sorununu kabul eden bir tasarım stratejisi benimseniyor ve projenin brüt alanının üçte ikisini oluşturan peyzaja büyük önem veriliyor. Bu yaklaşımda su, bina ve çevresi arasında bağlantılar kurarak önemli bir rol oynuyor. Çatıdan gelen su, okul bahçesinin ortasında bir “nehir deltasına” bırakılıyor. Tasarımcılar, su ve peyzaj unsurları ile biyoloji, fizik veya kimya projeleri yürüten öğretmenlerle bu alanda eğitim etkinlikleri yapmayı hedefliyor.

Baş Mimar Camilla Starkenberg proje hakkında şunları aktarıyor: “Çocuklara genel olarak iklim değişikliği ve özel olarak su hakkında bilgi ve uygulamalı deneyim sağlamada suyun görünür ve hayati bir rol oynadığı bir çözüm tasarladık. Çocuklar oyun yoluyla bulut patlaması, sel, sızma ve sızıntı hakkında bilgi edinecekler. Uzun vadeli amaç, çocuklara okul bahçesinde yerel deneyimler yaşatarak, doğal süreçler hakkında evrensel bilgi ve anlayışı öğretmek. Basitçe söylemek gerekirse, yağmur yağdığında en eğlenceli olacak okul bahçesini yaratmak istiyoruz. Öğrencileri doğal süreçleri daha iyi anlamaları için teşvik ederek, onları doğaya karşı değil, doğa ile birlikte çalışmak için daha iyi araçlar ve bilgi ile donatıyoruz.” 

Okul, dış mekânla görsel bağlantılar oluşturan daha şeffaf bir yapı olan sosyal bir alanla birbirine bağlanan iki ciltten oluşuyor. Zemin kat, bir iç avlunun etrafına yerleştirilmiş ortak alanlar ve eğitim tesislerini içerirken, üst iki kat dersliklere ayrılmış durumda. Projede ayrıca çatı terasları ve yükseltilmiş oyun alanları bulunuyor.

Tamamlanma Yılı: Kasım 2022
Brüt İnşaat Alanı: İnşaat 8.300 m2, Peyzaj 16.600 m2
Proje yeri: Torslanda, İsveç
Baş Mimarlar: Camilla Starkenberg
Peyzaj mimarı ve yağmur suyu uzmanı: Erle Stenberg


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)