Akıllı ve Ev Sıcaklığında Bir “Parkta Çocuk Evi”

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Bernardo Bader Architekten, Avusturya'nın Bregenzerwald eyaletinin Egg köyünde bir “parktaki çocuk evi”ni (kinderhaus im park) tamamladı. Tek katlı ahşap bina, çocuklara dış mekan ve doğayla bağlantılı, ev sıcaklığında, aydınlık, ferah ve şık bir iç mekan sunuyor. Anaokulu binası, bir köyün mimari tipolojisini benimseyen bir dizi beşik çatılı olarak tasarlandı. 

parktaki çocuk evi

Çevresiyle uyum içinde olan bina, ana yoldan biraz geride konumlanarak geniş bir avlu oluşturuyor. Bernardo Bader Architekten, kuzey tarafında bir dere ile “Artan sel nedeniyle koruyucu inşaat gerekliydi ve dış mekan konseptinin bir parçası.” dedi. Derenin yanından geçen bir araba yolu, anaokulunun arkasındaki tarım arazisine ve bodrum katındaki bir otoparka erişim sağlar.

parktaki çocuk evi

Anaokulunun ahşap yapısı prefabrik dış duvarları ve çatı unsurları içerir, böylece genel inşaat süresini kısaltır; ayrıca çekirdek bölgede beton kullanılmış.

parktaki çocuk evi

Büyük pencereler bol miktarda doğal ışık sağlar ve tavan yükseklikleri altı metreye kadar çıkar. Bernardo Bader Architekten, "Grup ve ortak alanlar standart anaokulu odalarından çok stüdyo alanlarına benziyor.” dedi. Gümüş köknar ve kil kazein zeminlerle kaplı duvarlar bu izlenimi güçlendiriyor. Stüdyo, "Ismarlama köy, çocukları bağımsız çalışmaya ve bir şeyleri kavramaya teşvik etmeyi amaçlıyor.” dedi.

parktaki çocuk evi

Merkezi bir giriş anaokulunun mutfak, yemek odası ve egzersiz odası gibi olanakların bulunduğu ortak alanına açılır. Alan esnek olacak şekilde tasarlanmış ve çok amaçlı küçük bir salon, aile merkezi ve köy yaşamındaki kültürel etkinlikler için bir yer olarak tasarlandı. Çocukların kullandığı odalar, Bernardo Bader Architekten'in "bir tür köy sokağı" olarak adlandırdığı cadde boyunca sıralanıyor. Bu “sokak”taki pencereler odalara bakıyor ve mekanların aydınlık ve açık hissetmesini sağlıyor.

Alan: 2.000 metrekare

Hacim: 8.854 metreküp 

Isıtma gereksinimleri: 48,70 kWh/m²a


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)