Akıllı ve Sürdürülebilir Bir Şehir "The Parks"

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Dubai merkezli şirket URB, Afrika'nın en büyük sürdürülebilir şehri THE PARKS'ı inşa etme planlarını duyurdu. 150.000 nüfuslu bu şehir, tamamen kendi kendine yeten bir yaşam alanı olmak için kendi enerjisinin, suyunun ve gıdasının %100'ünü yerinde üreterek dünyanın en yüksek sürdürülebilir yaşam standardını sağlayacak.

THE PARKS, Güney Afrika'nın doğu bölgesi için tasarlanmış planlı bir akıllı şehirdir. Buradaki fikir konut, sağlık, perakende, eğitim, turizm ve eğlence hizmetleri dahil olmak üzere karma kullanımlı topluluklarda net sıfır yaşam tarzını teşvik etmek. Bu arada, 40.000 yerleşim birimi 12 yerleşim bölgesine yayılmış. 

THE PARKS

Bu iddialı bir plandır. Şehrin ekonomisi otomatikleştirilmiş hizmetlere ve yerel hizmetleri destekleyen yeşil enerji çalışmalarına dayanacak. Bunun gibi şehirlerin harika yanı, aynı zamanda istihdam yaratmalarıdır. Aslında, mevcut tahmin 40.000'in üzerindedir. Bu, şehrin işletilmesinin yanı sıra planlanması ve inşası sırasında yaratılan işleri de içerir.

The Parks

Ayrıca aktif bir yaşam tarzını ve sosyal sürdürülebilirliği teşvik etmek için şehir arabasız ve sıfır karbonlu olacak. Şehirde açık hava fitness alanları, topluluk çiftlikleri, açık hava spor alanları ve kortları, koşu ve bisiklet parkurları, atıkları malzemeler için kullanan bir halka açık sanat forumu ve eğlenmek için açık hava konserleri olacak.

The Parks

Ayrıca parklar, daha iyi hareketlilik için elektrikli arabaların yanı sıra topluluğu birbirine bağlayacak. Teorik olarak THE PARKS şehri tüm gelir gruplarına hizmet verecek ve çeşitli iş gücü sağlayacak.

The Parks

Bu büyük bir proje ve nasıl gelişeceğini görmek gerekecek. Akıllı şebekelerden, ulaşımdan kaynaklanan emisyonları azaltmak için kentsel gıda üretimine ve birçok yeşil enerji sistemine kadar tasarımcılar, THE PARKS'ın dünya çapında gelecekteki sürdürülebilir şehirler için bir model olmasını istiyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)