Alberto Kalach Güneş Enerjisiyle Çalışan Bir Otel Tasarlıyor

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org

Meksikalı stüdyo Taller de Arquitectura X, Meksika sahil kenti Puerto Escondido'da güneş enerjisiyle çalışan geniş bir villa olan Hotel Terrestre'yi tasarladı. Mimar Alberto Kalach tarafından yönetilen Mexico City merkezli Taller de Arquitectura X (TAX), Hotel Terrestre'yi yalnızca güneş enerjisi kullanan ve yerel ekosistem üzerinde minimum etkisi olan sakin bir destinasyon olarak tasarladı.

Güneş Enerjisiyle Çalışan Bir Otel

Sürdürülebilir mimari beton ve beyaz kerpiçten el yapımı olan bu Puebla, Meksika oteli, Puerto Escondido sahil kasabasının dışında sahil boyunca 14 villası bulunan Grupo Habita otel koleksiyonunun bir parçasıdır. Dezeen Awards 2022'nin "konaklama yapıları" kategorisinde aday gösterilen otel yapısı, sahile paralel olarak düzenlenmiş bir dizi villa olarak tasarlandı. Stüdyoya göre, sürdürülebilir mimari tasarımın geometrisi ve manzaraya gömülme şekli ona antika bir his veriyor. TAX "Binalar sanki yüzlerce yıldır oradaymış gibi manzaraya gömülü. Mimarlık, yalnızca antik çağın belirli kavramlarıyla değil, aynı zamanda fütürizmle de karakterize edilir.” dedi.

Güneş Enerjisiyle Çalışan Bir Otel

Puerto Escondido'nun kuzeyindeki uzak konumu nedeniyle stüdyo, yalnızca güneş panellerine dayalı bir enerji programı seçti. Stüdyo, “Sistemi otel genelinde kurmak için karmaşık bir enerji yükü çalışması yapıldı. Yavaş yavaş, kaç panele ve kaç pile ihtiyacımız olduğunu anladık.” dedi. Enerji kullanımını optimize etmek için otel havuz ekipmanları gibi elektronik ekipmanları belirli programlarda çalıştırmak ve enerji kullanımını azaltmak için iç aydınlatmada hareketli sensörlerine güveniyor. Otelin odalarının her biri, okyanus ve Sierra de Oaxaca Dağları'nın maksimum manzarasını sunan özel bahçelere, açık hava duşlarına, çatı teraslarına ve yüzme havuzlarına sahiptir. 

Güneş Enerjisiyle Çalışan Bir Otel

Sürdürülebilir mimarinin karşılama binası, alt yapının geri kalanını peyzaja bağlayan bir dizi piramidal kuleden oluşuyor. Villaları çevreleyen ortak havuzlar, plaj kulüpleri ve yontulmuş hamam kaplıcalar bulunuyor. Program boyunca beton ve tuğlanın yoğunluğunu azaltmak için ahşap kullanıldı.

Oaxaca'da yerel olarak bulunan Maki ahşabı dış paneller ve beach club pavyonları için, iç mekan için ise çam kullanılmış. İç tasarım çıplak tuğla ve dışa doğru geniş bir açıklık ile minimaldir. Oda Meksikalı mimar Oscar Hagerman tarafından mobilyalarla döşenmiş.  TAX'a göre otel, sitenin çevre üzerindeki etkisini en aza indirecek şekilde inşa edilmiş. TAX, "Bu proje mevcut bitki örtüsünü aynı tutmak için tasarlandı. Ağaç ve bitki örtüsü olmayan bir alana otel inşa edildi. Mevcut olan alanlara yüzde yüz saygı duyuldu ve doğal olarak boş alanlara bitki ekimi yapıldı." dedi.

Güneş Enerjisiyle Çalışan Bir Otel

Taller de Arquitectura X, 1981 yılında Kalach tarafından kuruldu. Stüdyo, Puerto Escondido semtindeki diğer işleri tamamladı. Bunlar arasında çok sayıda dış mekan tonozlu villaya sahip, kısa listeye alınmış bir ağırlama binası olan "Casona Sforza"dur.  Bu kategori için listeye giren binalar arasında tarihi bir binaya ev sahipliği yapan bir "Çin çay evi" yer alıyor.
Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)