Alicante'deki Sürdürülebilir Mimari Okul

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
İspanyol mimarlık stüdyosu Cor Asociados Arquitectos, İspanya'nın Alicante şehrinde yer alan Aspe'deki sürdürülebilir mimari Doctor Calatayud Okulu'nun tasarım ve inşaatını tamamladı. Bu modern ilkokul ve ortaokulun tasarımı, refahın eğitimle eşit düzeyde tutulmasını sağlayan bir tasarım.

Cor Asociados Arquitectos bir okul binası tasarlarken ortaya konan bir dizi mekansal talebi ele almak ve karşılamak için çalışmış. Sürdürülebilir mimari örneklerden okulun yerleşim planı fonksiyonellik ve esneklik, ışık ve havalandırma, bağlantı ve sirkülasyon gibi çeşitli ölçütleri dikkate alır. Sürdürülebilir mimari proje rahat ve canlılığı destekleyen, akılda kalıcı, verimli (bakımı kolay) ve sürdürülebilir bir yapı ortaya çıkarmayı amaçlamış.

Alicante'deki Sürdürülebilir Mimari Okul

Öncelikle çocuklara dönük bir yer olarak mimar, bu kitleyi dikkate alarak bir yapı tasarladı. Cor Asociados Arquitectos, "Çocukların ölçeğine daha uygun olan [ve böylelikle] bu alanlarda yaşayacak insanlara daha iyi hizmet veren alçak bir yapı tercih ettik. Dolayısıyla yalnızca caddede yürüyen yayalar için değil, aynı zamanda kendilerini samimi ve hoş bir ortamda bulacak olan okul çalışanları ve kullanıcıları için de daha dost canlısıdır." dedi. 

Alicante'deki Sürdürülebilir Mimari Okul

Mimar, okulun mimari tasarımının programatik veya teknolojik bağlamla kısıtlı kalmadığını, aynı zamanda "insanların hayatlarında çok önemli ve etkin olan estetik, duyusal ve algısal ihtiyaçları da kapsadığını" söylüyor. "Son amacımız, eğitim merkezinin insan gereksinimlerine sağlıklı, sürdürülebilir ve kapsayıcı şartlarda cevap vermesini temin etmektir." dedi. 

Alicante'deki Sürdürülebilir Mimari Okul

Sürdürülebilir mimari Doktor Calatayud Okulu 3.538 m2'lik iki katlı, L formunda bir bina olup, sınıfları ve servisleri batı kenarındaki caddeye paralel olarak sıralanmış. Okulun yönetim kanadı ve ara sıra kullanılmak üzere tasarlanmış sınıflar kuzey ucunda bulunur. Yapı açık renkli bir tuğla ile kaplanmış olup, bu da yapıya özellikle güneşli bir hava katmış, (şüphesiz masmavi gökyüzünün de etkisiyle). Mimar zemin düzeyinde, okulun iç oyun alanı tarafı boyunca uzanan derin bir sundurma "çeşitli hacimlerin görüntüsünü birleştiriyor, onları görsel ve işlevsel olarak birbirine bağlıyor." dedi. Sundurma hem güneşten hem de yağmurdan gölge ve koruma sağlıyor. Yapının üst katındaki genişletilmiş bir gölgelik o bölgedeki odaları aşırı sıcaktan ve sert hava koşullarından koruyor.

Alicante'deki Sürdürülebilir Mimari Okul

Cor Asociados Arquitectos bu projeyi "alanları hümanize etmek, bütün insanların fiziksel ve duygusal gereksinimlerinin karşılandığını gördükleri ortamlar ve hizmetler [elde etmek]" hedefiyle geliştirdi. Okulun modern iç alanı pembe ve gri seramik karoların bir karışımından oluşuyor ve sessiz, yatıştırıcı bir kaliteye sahip. İç kapılar ve pencereler ahşapla çerçevelenmiş. Pembe renkli merdiven boşluğu özellikle sakin (belki de gürültülü ve enerjik gençleri yatıştırmak amacıyla).

Alicante'deki Sürdürülebilir Mimari Okul

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)