EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Arçelik A.Ş.’den Çevreci ve Yüksek Verimli Motor Serisi

Arçelik A.Ş., IE2 yüksek verimli motor ürün gamına, 55, 75 ve 90 kW pik gövdeli 250 ve 280 yapı büyüklüğünde motorları dahil etmesinin ardından IE3 ürün yelpazesini de 90 kW'a kadar oluşturdu.

Avrupa Birliği 2020 yılında, mevcut tüketim dikkate alındığında yüzde 20 enerji verimliliğine ulaşılmasını amaçlayan politikası çerçevesinde bir motor regülasyonu yayınladı. Bu regülasyon ile artık AB ülkelerine ihraç edilen endüstriyel motorların belirli bir verim sınıfında olma zorunluluğu getirildi. Bu kapsamda; her bir AB ülkesi, motorların verim değerinin ölçülmesi, standartlara ve regülasyona uyumu ve olası yaptırımları uygulayabilecek kuruluşlar ile ilgili hazırlıklarını tamamladı. Ayrıca, AB ülkelerinde makine/teçhizat, pompa, kompresör ve redüktör üreticileri IE2 motor kullanımına başladı.


Ülkemizde ise, 7 Şubat 2012 tarihinde resmi gazetede yayımlanan “Elektrik Motorları ile İlgili Çevreye Duyarlı Tasarım Gereklerine Dair Tebliğ” in uygulanmaya başlanması ile birlikte 4 Nisan 2012 tarihinden itibaren IE2 motor kullanımı zorunlu hale geldi. 1 Ocak 2015 tarihi itibari ile 7,5-375 kW aralığındaki motorlar IE3 verim sınıfı veya IE2+inverterli olmak zorunda iken 1 Ocak 2017 tarihi itibari ile 0,75-375 kW aralığındaki motorlar IE3 verim sınıfı veya IE2+inverterli olmak zorunlu hale getirildi.

Ürün gamına en son eklenen 250-280 pik gövdeli motorlarda, piyasadan ve müşterilerden alınan bildirimler göz önüne alınarak konsept tasarım aşamasından itibaren, 6316 rulman serisi ile 180C'lik rulman gresi kullanımını standart hale getirilmiştir.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)