Atık Malzemelerden Yapılmış Bükülebilir Beton

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Swinburne araştırmacıları atıklardan yapılan yeni bir beton türü geliştirdi ve patentini aldı. Çimentoya daha yeşil bir çözüm sunarak, kömürle çalışan elektrik santrallerinin bir yan ürünü olan uçucu kül gibi atık ürünleri içerir ve geleneksel betona göre %36 daha az enerji kullanır. Bu malzemenin yük altında esneme kabiliyeti onu, geleneksel betonun kırılganlığının genellikle çökmeye yol açtığı deprem bölgelerinde inşaat için uygun hale getirir. Ayrıca kısa polimer lifler içerir, gerilim veya bükülme altına alındığında ve parçalara ayrılmadığında çok sayıda çatlağı koruyabilir. 

Atık Malzemelerden Yapılmış Bükülebilir Beton

Akıllı Altyapı ve Dijital İnşaat İçin Swinburne Merkezi'ndeki Arc Decra Görevlisi Dr. Nematollahi "Beton dünyada en çok kullanılan yapı malzemesidir. Hatta insanoğlunun sudan sonra en çok tükettiği ikinci malzemedir. Kalitesinin binalar, köprüler ve tüneller gibi altyapımızın dayanıklılığı üzerinde büyük bir etkisi var.” dedi. 

Geleneksel beton onu bir arada tutan ve ana bileşen olan çimentoyu üretmek için kireç taşının kalsinasyonundan dolayı çok büyük bir karbon ayak izine sahip. Dr. Nematollahi ve meslektaşları endüstriyel atık ürünleri kullanarak, çimento ihtiyacını ortadan kaldırdı ve ürünü daha sürdürülebilir hale getirdi. Bükülebilir kompozit oda sıcaklığında sertleşebildiği için üretim sırasında enerji tüketimini ve sera gazı emisyonlarını da azaltır.

Atık Malzemelerden Yapılmış Bükülebilir Beton

Dr. Nematollahi "Bu yeni betonun üretimi, çimentodan yapılan geleneksel bükülebilir betona kıyasla yaklaşık %36 daha az enerji gerektiriyor ve %76'ya kadar daha az karbondioksit salıyor. Bu tür doğal afetlere eğilimli alanlarda inşaat yapmak bu malzeme için görebildiğimiz ana kullanımlarından biridir. Laboratuvar test sonuçlarımız bu yeni betonun normal betondan yaklaşık 400 kat daha fazla bükülebilir olduğunu ancak benzer bir dayanıklılığa sahip olduğunu gösterdi." dedi. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)