EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Avcı Mimarlık'tan Sudi Arabistan'da Karma Kullanımlı Proje

İstanbul ve Londra merkezli Avcı Mimarlık, Suudi Arabistan’ın malum sıcağını uzakta tutmak için kıyı kenti Al Khobar’da karma kullanımlı, üst kalite bir komplekse imza attı. Bina, doğal soğutmayı maksimum seviyeye çıkaracak şekilde tasarlandı. Özenli saha planlaması ve bina inşasının yanı sıra, mimarlar, serin bir mikro iklim yaratmak için gölgelendirme üniteleri ve bol miktarda bitki kullanacaklar. Böylece dış alanların ve halka açık binanın kullanımını da teşvik etmiş olacaklar. Henüz inşasına başlanmamış olan bina 2019 Architizer A+ Awards Popular Choice Winner’da Çoklu Ünite Konut kategorisi ödülünü aldı.

Yaklaşık 60.000 metrekarelik bir alanı kaplayan karma kullanımlı  Al Khobar, konut, ofis alanı, otel, perakende alanı ve restoranların yanı sıra bir de camiyi bünyesinde barındıracak. Mimarlar konutların mahremiyetini korumak için ofislerin giriş kısımlarını konutların arka tarafına bakacak şekilde tasarlamış ve çardaklar ya da mashrabiyalar (İslami mimaride yaygın olan etrafı çevrili dekoratif balkonlar) eklemiş – böylece  hem ofislerin görüntüsü kesilmiş hem de  güneş ısısı azaltılmış.

Konuyla ilgili olarak mimarlar şöyle diyor: “Cepheler, binaların güneşe göre konumuna uygun şekilde tasarlanmış gölgelendirme unsurları ile kaplandı.”

“Eski İslami kentleri çağrıştıran bir bina ve cephe vurgusu yapmak niyetindeyiz. Bu kentlerde, binaya eklemlenmiş alanlar sayesinde komşular arasında bir etkileşim ve topluluk duygusu oluşuyordu.”

Dış mekânlar da, gölgelendirme üniteleri, peyzaj ve havuzlarla ısıdan korunuyor böylece binalarda yaşayanlar ve halk, sıcaklığın çok yükseldiği yaz ayları da dahil olmak üzere yılın büyük kısmını dışarıda geçirebilme fırsatına sahip olacak.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)