Avluyla Bütünleşen Tasarım: Cafe Teri

Cafe Teri, Nameless Architecture tarafından tasarlanıyor ve inşa ediliyor. Avlulu yapıya sahip bu kafe, Güney Kore’nin Daejeon semtinde bulunan yapı Gyeryongsan Dağı’nın doğu eteğinin altında konumlanıyor. Tasarım bir kafe ve fırını bünyesinde barındırarak, akışkan yerel topoğrafyayı vurguluyor.

Modern şekilde tasarlanan Cafe Teri, insanların rahatça vakit geçirebilecekleri alanlar sunuyor.

Cafe Teri, köyden dağa giden yerel eski bir patikanın topoğrafyasından itibaren konumlandırılıyor. Eski patikanın girişi, dağlar ve ovaların birleştiği noktada yer alıyor. Bina, topoğrafyayı vurgulamak ve projenin sürekliliğini ön plana çıkarmak için kaba beton tuğlalardan inşa ediliyor. Aynı zamanda kavisli cepheler kullanılarak çok yönlü bir tasarım elde ediliyor. Beton tuğlalar mekânın sürekliliğini vurguluyor.

Nameless Architecture, tasarımda birbirine bakan iki yapıdan yararlanıyor. Birbirine baktırılan iki bina arasına U şeklinde bir ara avlu konumlandırılıyor. Birbirinden hafifçe ayrılan iki bina, kavisli dış duvarları sayesinde ara avluya bakıyor. Akışkan duvarlar, cephe ve zemin arasındaki ayrımın hafifçe kaybolduğu bir ortam oluşturuyor. Böylece, ormana doğru dinamik bir akış tanımlanıyor. Cephe duvarının pürüzlü dokusu, ışık ve gölgede değişime neden oluyor.

Duvarlar yalnızca avluda değil iç mekânda da sürekliliği koruyacak şekilde tasarlanıyor. Bu sayede, iç ve dış manzara kademeli bir boşlukla birbirine bağlanıyor. Aynı zamanda arka bahçedeki arazi de yükseltiliyor. Böylece durağan bir mekân oluşturuluyor. Bu ara mekân, insanlara dinlenip keyifli vakit geçirirken bir yeme-içme mekânı da tanımlıyor.

İç mekânda da devam ettirilen kavisli duvarlar yapıda bütünlük sağlıyor.

Bunun yanı sıra, iç mekânda modern tasarımlar kullanılarak misafirlerin rahatça dinlenmelerine imkân veriliyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)