10 Seçilmiş Proje Yeşili Mimariye Taşıyor

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Dinlenme, rahatlama, ücretsiz Wi-Fi vb. kafeler, sadece kahve keyfi yapılan yerlerden daha fazlası olma eğilimindedir. Kafeler sakin ve rahat bir lokasyonda kahve arayanlar için sıcak içecek servisi yapan bir mekandır. 

Yeşilliği ortamlara entegre eden peyzaj projeleri sıcaklıkları düşürerek ve hava, gürültü ve görüntü kirliliğine engel olarak müşteri konforunu önemli ölçüde iyileştirebilir. Ayrıca, Covid-19 salgınının getirdiği kısıtlamalardan sonra doğal havalandırmalı açık alanlar ve bahçeler, kafeler de dahil olmak üzere birçok proje için öncelik haline geldi.

Bitki örtüsünün sağladığı biyoiklimsel faydalar Tayland, Vietnam ve Endonezya gibi Güney ve Güneydoğu Asya'daki kafelerde bulunan, özellikle yıl boyunca yüksek sıcaklıklarla karakterize edilen iklimlerde yeşilliği peyzaj projelerinde entegre ediyor. Aşağıdaki 10 seçilmiş proje yeşili mimariye taşıyor. 

Tanatap Ring Garden Coffee Shop / RAD+ar (Research Artistic Design + architecture)

Tanatap Ring Garden Coffee Shop

Tanatap olarak adlandırılan Ring Garden Café, yürünebilir bir çatı manzarası oluşturmak için yükselen ve alçalan dinamik bir platforma sahip çok seviyeli bir yeşil alanın küçük bir prototipidir. Yapı merkezi bir yeşil alanı ve tropikal açık hava etkinliklerini çevreleyen bir dizi yüzer amfitiyatro oluşturmak için birbirine bağlanacak. 

VOYAGE COFFEE St. Yangmeizhu / atelier suasua

VOYAGE COFFEE St. Yangmeizhu

Girişteki dar patika yüksekten alçağa, aydınlıktan karanlığa doğru hissettiriyor. Müşteriler bahçeye girince bakışları bir anda aydınlanıyor. Müşterilere servis yapıldıktan sonra geri dönüp kapalı yoldan yürürler. Arka odaya gelirler ve dinlenmek için otururlar. Yol boyunca bahçedeki bitkileri görebilir ve şeffaf cepheden manzaranın tadını çıkarırlar.

Bonte Cafe / Yên Architecture

Bonte Cafe

Doğayı projeye dahil etme arzusu ile insanlar vahşi doğa ile yapraklara ve çiçeklere dokunabiliyor. Bina çiçekler, çalılar ve çeşitli asma türleri ile uzun ve alçak ağaçlarla kaplıdır. Bitki örtüsü burada ısı sorununu çok iyi çözüyor.

Tropical Forest / Tayone Design Studio

Tropical Forest

Bu kafenin ana mimari tarzı, eşsiz teraryum vazoları ve farklı türde iç ve dış mekan bitkileri ile çevrili doğal malzemelerdir. Ferah ve rahat bir alan yaratıyor. Toplantılar, buluşmalar veya sessiz bir köşe arayanlar için ideal bir yerdir.

September Cafe / Red5studio + Ben Decor

September Cafe

Mekansal düzen açısından zemin kat, bahçeyi içeri katıyor. Konukların barda oturmaları için uygun bir 'içten dışa' atmosfer yaratılmış.

Anh Coffee Roastery / Red5studio

Anh Coffee Roastery

Tasarım ekibi kolon sistemini tüm birinci kat alanını kapsayan geniş bir ortak masa alanına bağladı. Ayrıca, zemin kattaki içeriden gelen konukları ikinci kattaki 'küçük açık bahçeye' yönlendirmek için binanın dışında ayrı bir yürüyüş yolu oluşturulmuş.

Bonjour Cafe / Comma Studio

Bonjour Cafe

Kafenin içi tamamen açık plandır. Oturma yüzeyini alçak bir bölme ile bölerek binanın arka cephesinden ön cephesine kadar manzara görülebilir. Kafenin tasarımında ham maddelerin bir kombinasyonu olarak beton, tuğla, seramik, korten çelik kullanılmış. İç mekan rustik, rahat ve doğal bir varlık sunar, konukları yeşillik ve manzara ile memnun eder.

Dierra Cafe / MIV Architects

Dierra Cafe

Binanın çevresinde hala çok sık ağaçların olduğu, ziyaretçilerin yeşilliklerle çevrili olabileceği ve dışarıdan gelen esintiyi hissedebileceği sitenin potansiyelini en üst düzeye çıkararak bir atmosfer ve doğa hissi yaratılmış.

Boonma Cafe / Sher Maker

Boonma Cafe

Mimarlar mevcut binalar ve peyzajlar arasındaki duvarlar ve sınırlar gibi çok sıradan unsurlarla başlamanın bilincindedir. Bunun nedeni bir alanın sınırını tanımlayan temel unsur olmasıdır. Mimarlar sınırları zorlamak ve mimarinin çevredeki bağlamla uyum sağlamasına izin vermek isterse ne olur? İç ve dış mekan arasındaki yeni seyreltici sınırları tanımlamak için peyzaj kullanıldı.

Kaomai Tea Barn / PAVA architects

Kaomai Tea Barn

Bu proje, ziyaretçileri korunmuş tütün kurutma ambarını ve zengin doğal estetiği takdir etmeye ve yerel tarih, bitkiler ve sitenin ekolojisi hakkında daha fazla bilgi edinmeye teşvik ediyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)