Avustralya'da Dijital Origami Kaplanları Enstalasyonu

Çömelmiş dijital kaplanlar, geleneksel fener yapım yöntemlerini en son dijital teknoloji ve üretim tekniğiyle buluştururken, doğu ve batıyı, geleneksel ve yenilik aracılığıyla bir araya getiriyor. Bu büyük kaplanlar, uluslararası mimarlık bürosu LAVA ve Gümrük Dairesi'nin ay takvimine göre  "kaplan yılı" nı kutlamak ve nesli tehlikede olan kaplanlara dikkat çekmek amacıyla yaptığı bir işbirliğinin ürünleridir. Kaplanların tasarımında, daha çok Japoncadaki adı "origami" ile ünlü olan kağıt katlama sanatından esinlenmiştir. Fener yapımı geleneğinin 800 yıldır sürdüğü Çin'in Sichuan eyaletindeki yerel zanaatkarlardan da yardım alınmıştır. Çin ya da ay takviminde yılın en önemli tatili olan yeni yıl tatili fener festivali ile başlıyor. 2010'da Çin ay takviminin simgesi ise metal kaplanlar oluyor. 

Enstalasyon Örnekleri

2,5 metre yüksekliğinde ve 7 metre uzunluğunda, bir kamyon büyüklüğünde olan kaplanlar, yalnızca200 kg ağırlığında ve tamamen geri dönüştürülebilir malzemeler, alüminyum ve "barrisol" den yapılıyorlar. Barrisol geri dönüşümlü, gergin, hafif bir malzemedir. Bu heykellere yaşam veren ise titreşimli LED aydınlatmalardır.

Açık Sergi Örnekleri

LAVA' nın Avustralyalı direktörü: "Mizahın ayrıca  mimariye de ait olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle kaplanlar bu yıl başlayacak FIFA dünya kupasını başlatmak için futbol oynuyorlar." diyor. 

Enstalasyon Sanatı
Origami Kaplanları Enstalasyon
Enstalasyon Sanatı Örnekleri
Aydınlatmalı Heykel Örnekleri

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)